Divx nasıl yapılır?

Ağustos 25, 2009 at 2:47 pm Yorum bırakın

Divx nasıl yapılır?

İnternet üstünde çok karışık “Divx nasıl yapılır, nasıl yapılmalıdır” kılavuzları mevcut, size sadece bir program ile nasıl divx yapabileceğinizi göstereceğim.Öncelikle Divx‘e dönüştürmek için Divx dosyalarının bilgisayarınızda kurulu olduğundan emin olun, eğer yoksa kodeklerinizi buradan indirebilirsiniz.

Peki Divx nedir?

“Görüntü kalitesinde çok az bir fark ile oldukça iyi bir sıkıştırma programıdır, bunu dosyalarımızı sıkıştırdığımız Winzip, Winrar, 7zip‘in görüntülü versiyonu diyebiliriz.Sadece görüntü sıkıştırmakla kalmaz, sese de müdahale edebilirsiniz.DivX, sayısal videoyu MPEG4 bölüm 2 “Advanced Simple” profili uyumlu sıkıştırarak görece az görsel kayıpla videonun kompakt bir biçimde saklanabilmesini sağlar.ses kısmı AAC (MPEG-4 ses kodlama standardı) yerine MP3 ya da AC3 ile kodlanır.

DivX, DVD kopyalamanın kitleler için erişilemez olduğu bir dönemde çıkarak DVD filmlerin az görsel kayıpla CD’lere yazılabilmesini sağladığı ve (3.11 alpha sürümünün) çıkış noktası itibariyle korsan olmasıyla çok tartışılan bir yazılım olagelmiştir. Buna ek olarak, DivX 4.0-5.2 arası sürümler ile gelen kötü niyetli yazılımlar, kitleleri DivX alternatiflerine yöneltmiştir. DivX, aynı zamanda BS Player, Virtual Dub ve FlaskMPEG gibi bir dizi programın da yaygınlaşmasını sağlamıştır.

Günümüzde DivX sıkıştırma biçiminden daha yüksek verim sunan MPEG-4 bölüm 10 (AVC ve H.264) sıkıştırıcılar giderek daha popülerleşmektedir. Quicktime ve x264 yazılımları H.264 sıkıştırmayı desteklemektedir.” -Wikipedia

Kısacası, Divx’in sıkıştırma kapasitesi yaygınlık bakımını da göz önünde bulundurursak şuana kadar çıkmış çoğu standartın üstündedir.

Günümüzde, paylaşım ağlarında Divx kadar HD görüntüye de yer verilmektedir.Bu tür paylaşımlar ülkemizde geniş bantlı internet olmadığından dolayı sıkıntı olsa da, yurtdışında Divx yerini yavaş yavaş MKV’ye bırakmakta. Divx Player’ların satışının yanında MKV oynatabilen Playerlar görmek mümkün.MKV dosyaları genelde 4GB’dan başlayıp 25GB’a kadar HD Film barındırmaları mümkün oluyor.Bu değer filmin kalitesine ve boyutuna göre değişmekte.

MKV ile kaydedilen filmler iki şekilde izleyiciye sunuluyor, bunlar 720P (1280×720) ve 1080p (1920×1080).Tabiki filmin tercihine göre kullanılan görüntü oranı bunu etkilemektedir.Ondan 1920 piksel baz alınarak hesaplanır.

MKV Nedir?
Matroska (genel dosya uzantısı .mkv ve .mka’dır) Microsoft’un ASF ya da Apple’ın Quicktime dosya biçimine benzer bir açık kaynak kodlu içerik biçimi geliştirme projesidir. Proje 7 Aralık 2002 tarihinde bir yazılım çatallandırması olarak duyuruldu. Daha sonraları Matryoshka doll olarak adlandırıldı.

Projenin bazı avantajları:

  • Çağdaş, esnek, genişletilebilir, internet üzerinden aktarım sağlayabilen çoklu işletim sistemi destekli,dosya içerisinde DVD sahneleri benzeri menüsüyle hızlı atlama/taram özelliği.
  • Matroska dosyalarını düzenlemek ve oluşturmak için GNU Genel Kamu Lisansı altında dağıtılan araçları.
  • Kütüphaneleri ile geliştiricilere uygulamalarında GNU Kısa Genel Kamu Lisansı ile Matroska dosyalarını kullanma desteği.
  • Donanım sağlayıcıları ile gömülü sistemlerde çalışması için Matroska desteği çalışması.

Ve Nihayetinde, Divx nasıl yapılır?

Programı yükledikten sonra Masaüstü ‘müzdeki DivX Converter ‘ı açalım.Bu program basitçe sürükle & bırak mantığıyla çalışan basit bir çevirici.View List diyelim ve Add ‘dan Divx yapmak istediğimiz videoyu seçelim.

Modify ‘a gelelim, burada Output Settings ‘in içersinde Certification Profile yani önceden bizim için ayarlanmış profillere ulaşmak mümkün.Burdan çevirmek istediğimiz Divx tipini seçebilir istersek Advanced kısmı ile ince ayar yapabiliriz.Benim yüklediğim video 720×576 çözünürlükte ve 70 MB büyüklükte. Bu yüzden HD gerekmemekte.

Limit Filesize to : Videonuzu bir CD, DVD boyutunda yapabilirsiniz, ona göre ayarları kendisi oluşturur.

Use Custom Resolution : İstediğimiz Çözünürlükte video yapmak için, Eğer Youtube gibi bir paylaşım ortamında paylaşıcaksanız 320×288 sizin için ideal.

Limit Total Average Bitrate to : Bit oranı yani, pixel ve saniye başına düşen boyut. Video ve ses olarak ayarlayabilir istersek ikisini bir arada değerlendirebiliriz. Genelde ses fazla yer kaplamamakla beraber düşürdüğümüzde sadece kayıp yaratır.Örnekte görüldüğü üzere 1300 bitrate değeri ile 70 MB’lik videomuz 0.31 MB olmaktadır.Tabiki burada videonun uzunluğu etken, benim video 2 saniye, örnek olarak 1 dakikalık 1.89 GB ve çözünürlüğü aynı olan video standart ayarlarla 10.11 MB’e kadar düşmekte. Video Bitrate ‘ini 1500 ‘den aşağıda tutmamakta fayda var kalite için. Onaylayıp penceremizi kapatıyoruz ve ana menüdeki Convert tuşuna basıyoruz.İşlem bitince Belgelerim içindeki Divx klasörünüze Divx ‘iniz oluşmuş olacaktır.

TMPGEnc 4 XPress kullanarak Divx yapmak?

Bu programı daha detaylı olarak açıklayacağım, şuan sadece Divx menü bilgisini paylaşacağım.Programın en güzel özelliklerinden bir tanesi her türlü video formatına çeviri yapabilmesi, bunun yanında aynı anda birkaç çıktı alabilmesi ve nVidia ekran kartlarının desteklediği CUDA platformunu  kullanabilmesi.Bu videolarınızın işleme sürelerini çok daha kısatmasıyla beraber işlemciye binecek yükü hafifletiyor. Ayrıca 4 çekirdek işlemcilerde 4 çekirdeği birden kullanmamız mümkün.Format bölümünden AVI seçerek devam ediyoruz.Video Codec sekmesinden Divx‘i seçiyoruz.Settings ‘e gelip ince ayarlarını yapıyoruz. Encoding Presents ‘e tıklayıp basit ayarları etkinleştiriyoruz. Speed kalitesini düşürerek daha az yer kaplayan daha hızlı Divx ‘e dönüştürerek çıktı almanızı Quality ise daha uzun dönüştürme süresi ve buna nazaran daha iyi kalite sunmakta.Rate Control bize daha gelişmiş kontrol yeteneği sunmakta.Eğer 1- Pass Quality Based‘ı seçersek tek seferde videoyu inceleyip size her karede aynı bit değerini verir, yani her karenin kalitesi aynı olur. Multipass ilk incelemede videonun karelerini inceler, boş kare karanlık veya bir diğerinden daha az bit değerine sahip olan yer var ise bunları seçer ve oralarda sizin vermiş olduğunuz bit değerini daha da kısar böylece siyah ekranlar örneğin daha az yer kaplamış olur ve videonuz daha iyi kalitede ve daha az yer kaplar.Codec sekmesine gelelim, eğer yeni bir işlemci kullanıyorsanız ve SSE 2 ve SSE 4 destekliyorsa daha tutarlı ve hızlı çıktılar almak mümkün, işaretliyoruz ve onaylayıp pencereyi kapatıyoruz. Programın son işlemi olan Encode kısmına gelip gerekli çıktı ismini ve konumu belirtip Start Encode diyoruz.

Divx yapmak için piyasada oldukça fazla program mevcut, içlerinden bir tanesi de TMPGEnc ve işini oldukça tutarlı ve hızlı gerçekleştiriyor, bunun dışında Divx Converter bedava olduğu için ilk tercih olarak görülmekte.

Sonuç olarak

Aradaki fark aşağıdaki resimde görülmekte.Piksellerde karelenme birazcık olsun seçilebiliyor ama kalite, dosya boyutuna göre oldukça iyi ve izlenebilir.

Başka bir incelemede görüşmek dileğiyle..

ışınla bizi scotty…

Reklamlar

Entry filed under: Nasıl Yapılır. Tags: , , , , , , , , .

Orta Tıklamayla Pencere Açıp Kapatmak [Windows 7] Gsm Operatörlerinin 3G Paketleri Ve Fiyatları

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Bağımsız Sinema Dergisi.
Pardus... Özgürlük İçin...

Kategoriler


%d blogcu bunu beğendi: