Yahşi Batı

Ağustos 25, 2009 at 6:51 pm 1 yorum

Yahşi Batı

Cem Yılmaz, 2009 yılının çeşitli haberlerini kendince yorumlarken, yeni filmi Yahşi Batı hakkında da izleyiciyi bilgilendirdi.
1800’lü yılların ikinci yarısında 2 Osmanlı Türkü’nün Amerika’da yaşadıklarını konu alan filmini anlatan Cem Yılmaz, neden Yahşi Batı ismini tercih ettiğini şöyle anlattı:

“Yahşi Batı deyince akla gelen bir şey var. Belli ki bir Western filmlerine gönderme olacak bir şey. Kaçınılmaz akla gelen şey bu. Amacım tırnak içinde bir kovboy filmi çekmek değil. Tarih olarak 1850, 60-70 oralarda geçtiği için ve mesele Amerika’da geçtiği için ve iki Türk’ün iki Osmanlı’nın başına gelen bir macera olduğu için Yahşi Batı tabir olarak bizim filmin içindeki kahramanların tabiri olarak öyle bir isme oturuyor.”

Filmin çok fantastik olmadığını ifade eden ünlü şovmen, eğlenceli bir film olacağını belirtti ve “Filmin kahramanları, başlarına bizim kovboy filmi diye izlediğimiz tabloya düşüyorlar. İnsanlar hani bilim kurgu şeyi beklemesinler. Bi zaman makinasına binip oraya mı gidiyorlar, değil fiziken oradalar. Orada hayatta kalma mücadelesi veriyorlar. Bizim o filmlerde görüp de korktuğumuz kovboylar, kimsenin ne dediğine pek anlam veremediği bir Kızılderili kabile lideri falan var” diye konuştu.

Can Dündar, “Yaşanmış mı?” diyerek hikayenin gerçek olup olmadığını sorgulayınca kahkaha atan Cem Yılmaz, “Olmasını çok isterdim, yaşanmasını isterdim doğrusu. Biraz da benim alanım eğip bükebileceğim bir serbestliğim olduğu için, konularla ve hikayelerle ya da filimin yapısı, anlatım diliyle çok oynaşabileceğim bir şey olduğu için komedi janrında olmasını istediğim gibi tasarlıyorum hikayeleri” diye konuştu.

Filmi tarihsel bir gerçekliğe oturtma konusuna da değinen Yılmaz, “O tarihte bu var mıydı, diyecek şeyleri yapmamaya gayret ederim” ifadesini kullandı.

Evet, film ile ilgili birkaç ayrıntı da ünlü sinema sitesi olan IMDB.com tarafından film girilmemiş olması, Filmin senaryosunu Cem Yılmaz yönetmenliğini ise Ömer Faruk Sorak yapmaktadır, bu Ali Taner Baltacı ile yollarını ayırması A.R.O.G ‘un sinema anlatımı G.O.R.A kadar etkili olmadığı için miydi acaba?

Film setinden birkaç fotoğraf

Reklamlar

Entry filed under: Haberler. Tags: , , , , , .

Gsm Operatörlerinin 3G Paketleri Ve Fiyatları GreaseMonkey ile Rapidshare linklerini kontrol etmek

1 Yorum Add your own

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Bağımsız Sinema Dergisi.
Pardus... Özgürlük İçin...

Kategoriler


%d blogcu bunu beğendi: