Tek klavye & mouse ile birden fazla bilgisayarı kontrol etmek

Ağustos 26, 2009 at 11:41 pm Yorum bırakın

Diyelim ki ofisinizde birden fazla bilgisayar var ya da evinizde hem bir desktop hem de lcd televizyonunuza bağlı bir nettop var. Sahip olduğunuz tüm sistemler için birer klavye ve fare almak hem fazla para harcamanıza hem de daha fazla yer işgal etmenize yol açar. İşte açık kaynak yazılım Synergy tam bu noktada imdadımıza yetişiyor.

Synergy aynı ağdaki iki ya da daha fazla bilgisayarı tek klavye ve mouse ile kontrol etme olanağı sağlıyor, üstelik farklı işletim sistemleri arasında da çalışabiliyori. Sistem basitçe aynı bilgisayara bağlanmış birden çok monitör gibi çalışıyor. Yani fareyi ekranın sağına götürdüğünüz zaman sağdaki, soluna götürdüğünüz zaman ekranın solundaki monitöre geçiyor. Program kurulumu her ne kadar karmaşık görünse de aslında basit. Yapmanız gereken sadece iki bilgisayarı birbirine bağlamak ve bilgisayarların birbirlerine göre konumlandırılmasını belirtmek.

Şimdi bu muhteşem programı nasıl kullanabileceğinizi 2 bilgisayarı örnek vererek anlatacağım.

Programı biri sunucu, diğeri alıcı olmak üzere iki bilgisayara da kurun ve masaüstü ikonuna tıklayarak başlatın.

Karşınıza bu pencere çıkacak. Önce sunucuyu kuracağımız için “Share this computers keyboard & mouse” seçeneğini işaretleyin.

Configure butonuna basarak sunucu ve alıcı bilgisayarları ayarlayacağız.

+ butonuna basarak her iki bilgisayarı da ekleyin. Screen Name boşluğuna sunucu bilgisayarın ismini girin ve Ok butonuna basın. Daha sonra ana Configure penceresinde tekrar + butonuna basarak alıcı bilgisayarın ismini girin ve Ok butonuna basın. Bilgisayarların isimlerini her iki bilgisayarda da ana pencerede Advanced butonuna basarak öğrenebilirsiniz.

Şimdi önünüzde buna benzer bir görüntü olmalı. Sıra iki bilgisayarı birbirine bağlamaya ve konumlarını belirlemeye geldi. Biz örnek olarak bir Laptop ve önündeki Lcd ekrana bağlı bilgisayarı birbirine bağlayalım.

Burası biraz komplike görünebilir ama aslında yapmanız gereken tek şey hangi bilgisayarın diğerinin ne tarafında olduğunu belirtmek.

Lcd’ nin laptop’ ın üstünde olduğunu belirtmek için penceredeki seçenekleri sırasıyla “Top – Laptop – Lcd” yapın. + butonuna bastığınız zaman eğer doğru yaptıysanız bağlantının “Lcd is above Laptop / Lcd Laptop’ ın üstünde” olduğunu göreceksiniz.

Laptop‘ ın, Lcd‘ nin altında olduğunu belirtmek için ise tam tersini yani sırasıyla “Bottom – Lcd – Laptop” yapın. + butonuna bastığınız zaman “Laptop is belove Lcd / Laptop Lcd’ nin altında” olduğunu göreceksiniz.

Sunucu bilgisayarın kurulumu tamamlandı. Şimdi sıra alıcıyı kurmakta. Alıcı bilgisayarda da programı çalıştırın ve üstteki “Use another computers shared keyboard & mouse” seçeneğini işaretleyin.

Şimdi tekrar sunucu bilgisayara dönüp test butonuna basın. Eğer herşeyi doğru yaptıysanız bağlantının sorunsuz gerçekleştiğiyle ilgili bir mesaj alacaksınız. Bu artık iki bilgisayarı da kullanabilirsiniz manasına geliyor.

Son olarak her iki bilgisayarda da Start butonlarına basarak bağlantıyı kurun. Onay mesajını aldıktan sonra Laptopınızdan Lcd televizyonunuza bağlı bilgisayarınızı kullanabileceksiniz.

Programla indirmek için buraya, daha detaylı bilgi almak için buraya tıklayın. Sitede diğer işletim sistemleri için kurulum ve bağlantılar açıklanmıştır.

Umarım bu süper kullanışlı program işinize yaramıştır.

Bir sonraki Nasıl yapılırda görüşmek üzere, Işınla bizi Scotty!

Reklamlar

Entry filed under: Nasıl Yapılır. Tags: , , , , , , , .

World of Warcracft : Cataclysm İle Gelen Yenilikler En iyi 50 devam filmi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Bağımsız Sinema Dergisi.
Pardus... Özgürlük İçin...

Kategoriler


%d blogcu bunu beğendi: