En iyi 50 devam filmi

Ağustos 27, 2009 at 2:30 pm Yorum bırakın

Empire dergisinin yayınlamış olduğu bugüne kadar en iyi 50 devam filmini sitesinde bulmak mümkün.Finalistlere bakılacak olursa, Hollywood ‘un pişmiş yönetmenlerinin kendilerini bir film ile sınırlamamış olduklarını görüyoruz, öyle ki tarihe damgasını vurmuş olan üçlemelerin listede sık sık görmek mümkün.Benim gözüme takılanlardan birkaç tanesini paylaşacağım.

Ezici bir üstünlük ile birinci sıraya oturan Aliens yerini hak etmiş, James Cameron ‘un gelecek evrenleri zaten Hollywood sinemasında ders niteliğinde, Aliens, Terminator gibi serileri sınırsız bir film skalası sunabilir aslında bizlere, zaten Terminator ‘un müthiş hikayesini yakın zamanda McG yönetmenliğinde Terminator : Salvation olarak izledik ve Terminator Sarah Connor Chronicles olarak televizyonlarda gördük.

Godfather serisi Mario Puzo ‘nun hayat verdiği  Ford Coppola ile ete kemiğe bürünen sürükleyici mafya hikayesi zaten listede yer yer geçiyor.

Toy Story ‘ı bir kenara alırken, asıl gelmek istediğim nokta evet… Galiba benim için en iyi devam filmlerinden bir tanesi diyebileceğim, The Dark Knight, yani bu film için öyle bir emek harcanmış ki, anlatarak bitmez.Ondan kesinlikle DVD’si içersindeki yapım sürecini izleyin, izlettirin.Christopher Nolan, Batman ‘a tekrardan can vermiş adeta. Filmin güzel yanlarından bir tanesi, dönemimizin Gotham ‘ını çok güzel yansıtmaları ve karakter seçimleri, müzikleri ve atmosferi büyülemekte. Bu devam filmi için yaklaşık olarak yarım milyar dolar harcanmış bulunuyor, bunların içersinde yapım notlarından da görebileceğiniz üzre 1 tane IMAX kamera düşüp parçalanmakta. Ayrıca birkaç sahnede de bu pahalı ekipmanlar aksiyona maruz kalmaktadır, işte bu filmi  aslında gerçekçi yapan olay bu. Nolan, neredeyse hiçbir sahnede görsel efekt kullanmamıştır. Özel efektlerle hazırlanan, örnek vermek gerekirse – Tırın takla atması, Batmobil ‘in Çöp kamyonun altına girmesi, ve görkemli Joker ‘ın hastaneyi patlatması.. Özel efekt ve dublörler yardımı ile sette gerçek olarak çekilmiştir. İşte Hollywood sineması o kadar 3D animasyonlu görsel efekten sonra acaba tekrar özel efektlere yönelir mi sorusu, Nolan ile cevaplanmış oldu.Gerçekten büyüleyici bir film, izleyin!

Star Wars, tabiki en sağlam evren kurmada mihenk taşı,  artık insanlar Jedi (Jedayyy) dini olarak tanımlanan bir dini inanışa bile yönelmişlerdir.şöyle ki İngiltere ‘de Jedi kilisesi bulunmaktadır. İsteyen buradan ziyaret edebilir.

Liste böyle sürüp gitmekte, ben daha fazla uzatırsam hem yorulurum hem de kimse okumaz ondan kısaca notlarımı iletiyorum,

Back to the Future ‘a haksızlık yapıldığını düşünüyorum. Dünyada çok az film var üçleme olup aynı anda çekilen, bunlardan başka bir örnek Lord of The Rings.Hemen dipnot düşünüyorum, Back to the Future ‘nin çekimlerinde çok enteresan olaylar mevcuttur aslında, bunlardan bir tanesi, Marty McFly karakterini Eric Stoltz oynamaktaydı, ancak yönetmen Robert Zemeckis‘ in yanlış seçimi filmi dar boğaza soktu, ardından Eric Stoltz ile yollarını ayıran film Marty karakteri için Michael J. Fox ‘ile anlaştı.Ama şöyle bir durum vardı ki, filmin çoğu sahnesi çekilmiş ve tekrardan çekmek için hem stüdyo para vermiyor hem de filmin gösterimi için çok az bir zaman kalmıştı.Yeni çekilecek sahneler sadece Michael J. Fox‘un yakın planları olacaktı.Yani filmde bir çok sahnede Eric Stoltz gözükmektedir, ancak yakın çekimlere geçildiği anda Michael J. Fox‘un sahneleri konulmuştur.İşin en güzel yanı bunu kimsenin farketmemiş olmasıdır. Bu filmi izletici kılan başka birşey ise Dr. Emmett Brown olarak yer alan çatlak kişilik Christopher Lloyd tabi bunda Faber karakterini canlandırdığı ilk filmi One Flew Over the Cuckoo’s Nest ‘un etkisi büyük.

Neyse, daha yazılası çok şey var, bunu burda bitirelim.Siz en iyi 50 devam filmini geze durun, izlemediklerinizi not alın izlemeye çalışın.Biz de yeni bir yazıda görüşmek dileğiyle … ışınla bizi scotty!

Üşengeçler için liste:

50. Shrek 2
49. Bill & Ted’s Bogus Journey
48. Infernal Affairs II
47. Airplane 2: The Sequel
46. Star Trek: First Contact
45. The Naked Gun 2 1/2
44. Hellboy II
43. 28 Weeks Later
42. Blade II
41. Nightmare On Elm Street 3: The Dream Warriors
40. The Four Musketeers
39. National Lampoon’s Christmas Vacation
38. Die Hard With A Vengeance
37. Halloween III
36. Mission: Impossible III
35. Back To The Future Part III
34. The Lost World: Jurassic Park
33. Gremlins 2: The New Batch
32. Scream 2
31. Return to Oz
30. Lethal Weapon 2
29. Dawn Of The Dead
28. Manon Des Sources
27. Addams Family Values
26. The Color Of Money
25. Indiana Jones and the Last Crusade
24. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
23. Back To The Future Part II
22. Spider-Man II
21. Star Wars Episode VI: Return of the Jedi
20. Desperado
19. Day Of The Dead
18. The Bourne Ultimatum
17. Wes Craven’s New Nightmare
16. The French Connection 2
15. Harry Potter and the Order of the Phoenix
14. Indiana Jones and the Temple of Doom
13. Batman Returns
12. Star Trek II: The Wrath of Khan
11. X2
10. Evil Dead II
09. Superman II
08. Before Sunset
07. The Bourne Supremacy
06. Star Wars Episode V: The Empire Strikes Back
05. The Dark Knight
04. Toy Story 2
03. Terminator 2: Judgment Day
02. The Godfather Part II
01. Aliens

Reklamlar

Entry filed under: Haberler. Tags: , , , , , , , , , , , , , , .

Tek klavye & mouse ile birden fazla bilgisayarı kontrol etmek Xbox 360’dan beklenen indirim

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Bağımsız Sinema Dergisi.
Pardus... Özgürlük İçin...

Kategoriler


%d blogcu bunu beğendi: