En iyi oyunların kaputunun altında : Unreal Engine

Ağustos 27, 2009 at 11:58 pm Yorum bırakın

Piyasadaki en iyi grafikli, en gelişmiş oyunların çoğunun kullandığı Unreal motoru artık oyun açılışlarında görmeye alıştığımız bir isim. Üstün teknolojisi sayısız oyunda kullanılan unreal motoru kendine öyle sağlam bir yer yaptı ki, artık pek çok oyunu oynarken “bu unreal motoru” diyebiliyoruz. Peki Unreal tam olarak nedir, nasıl ortaya çıktı, gelecekte Unreal için neler var? Şimdi yazımızda muhteşem Unreal motoruna genişçe bir göz atalım.

Unreal motoru Epic Games tarafından geliştirildi ve ilk olarak 1998 yılında Unreal oyunuyla bizlerle buluştu. O günden beri Unreal motoru ve sonraki versiyonları günümüz oyun dünyasının neredeyse temelini oluşturdu denebilir. Çekirdeği C++ dilinde yazılan Unreal neredeyse tüm platformlar ve işletim sistemlerine uyumlu olarak tasarlanmış. Windows, Linux, Mac OS, Mac OS X, Dreamcast, Playstation 2, Playstation 3, Xbox, Xbox 360…Tabi ki Unreal motorunun son versiyonu UE3 önceki jenerasyon sistemlerde çalışmıyor. Ayrıca motorun en güzel özelliklerinden biri, motorun derinlerine dalmadan üzerinde oynayabilme imkanı ve hem sanatçılara hem de geliştiricilere farklı araçlar sağlaması.

Unreal Engine 1

1998 yılında piyasaya çıkan ilk jenerasyon Unreal, rendering, çarpışma tespiti, yapay zeka, görünürlük, ağ ve dosya sistemi düzenlemesini tek bir sistem içinde barındırıyordu. Unreal 1, OpenGL yerine 3dfx GPUlar için geliştirilmiş Glide API sini kullanıyordu. Muhtemelen popülerliğinin sebebi motor mimarisi ve içerdiği programlama dilinin kolay modlanmasıdır. Bir diğer önemli özelliği ise gelişmiş multiplayer desteği olan ağ teknolojisidir.

Unreal Engine 2

Unreal motorunun ikinci versiyonu çıkışını Americas Army ile birlikte yaptı. Bu jenerasyonda çekirdek kodu ile render motoru baştan yazıldı ve UnrealEd (level editörü) entegre edildi. Ayrıca Unreal Tournament 2003 ve Unreal Championshipde ragdoll fiziklerini güçlendiren Karma fizik SDK(Yazılım geliştirme kiti) entegre edildi, pek çok diğer motor özelliği ise güncellendi. 2.5 güncellemesi ile birlikte araç fizikleri, render performans geliştirmeleri, UnrealEd için partikül sistem editörü ve UT2004 için 64bit desteği eklendi. Bu versiyon ayrıca ses için EAX 3.0 desteklemektedir.

Unreal Engine 3

3. jenereasyon Unreal motoru bilgisayarlar için Direct X 9/10 ve konsolarda X360 ve PS3 le çalışmak üzere geliştirildi. Render motoru dinamik gölgelendirme, piksel başıne ışıklandırma ve HDRR gibi yüksek teknolojiler içermektedir. Unreal motoru ayrıca oyun dışı alanlarda da boy göstermiştir. Örneğin yapı simulasyonu ve tasarımı, sürüş simulasyonu, sanal gerçeklik alışveriş merkezleri ve film storyboardları gibi. Bu versiyonda gelişmiş bazı gölgelendirme ve ışıklandırma teknolojileri de geliştirilmiştir. Lisansı Atari, Activision, Ubisoft, 2K, Sony, EA gibi pek çok büyük şirket tarafından satın alınmıştır. Sony Playstation 3 için optimize edilmiş bir versiyonu ve Wii içinse bir portu geliştirilmektedir. Daha gelişmiş yumuşak vücut fizik hareketleri ve gerçekçi su fizikleri gibi geliştirmeler içeren 3.25 versiyonu Gears of War 2 ile birlikte piyasaya çıkmıştır.

Unreal Engine 4

Yukarıdaki resimde motorun 3 versiyonundaki modelleme ve kaplama, kısaca grafik gelişimini açıkça görebilirsiniz. Eğer gelişimi oranlarsanız 4 motorda bizi nasıl bir gelişim beklediğini hayal edebiliriz. Edebilirmiyiz? Epic Games başkanı Mark Rein‘ in 2005 Agustos tarihli açıklamasında UE 4‘ ün geliştirilmeye başlandığı duyurulmuştu fakat daha sonra 2006‘ da çekirdek sistem tasarımı üzerinde çalışan Epic Games teknik yetkilisi ve kurucusu Tim Sweeney, motorun 2008‘ den önce geliştirilmeye başlanamayacağını duyurdu. Bu versiyon PC yerine daha çok konsolları hedef alacağı söyleniyordu. Her nasılsa son olarak başkan Mark Rein bu motorun PC platformu için de sürüleceğini duyurdu. Rein, motorun bir sonraki jenerasyonu hedef aldığından dolayı 2012 civarında piyasaya sürüleceğini belirtti.

Unreal motoru kullanan onlarca oyun ve detaylı bilgi için buraya…

Unreal Engine resmi sitesi için buraya…

Epic Games resmi sitesi için buraya…

Kaynak: Wikipedia

Reklamlar

Entry filed under: Genel. Tags: , , , , , , , , , , .

Sony PS3 80 GB Konsol + 3 PS3 Oyun FPS RPG Borderlands 20 Ekimde [PC/X360/PS3]

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Bağımsız Sinema Dergisi.
Pardus... Özgürlük İçin...

Kategoriler


%d blogcu bunu beğendi: