Acronis True Image ile formata son

Ağustos 28, 2009 at 7:31 pm Yorum bırakın

Acronis True Image ile formata son

Format herkes için zaman kaybı olup, genelde sinir harbi ile sonuçlanır.Format at, işletim sistemini yükle, gerekli yamaları, güncellemeleri kur, sürücüleri yükle, programları kur, ince ayarları yap, şifreleri gir… diye gider bu liste.Kullanıma alışkanlıklarına bağlı olarak da epey saat geçiririz yeni sistem yüklerken.Örneğin, benim kullanılabilir sistemimin her şeyiyle hazır hale gelmesi sanırım bir sabahlamaya eş değer oluyor.

Acronis True Image 2009, aynı Vista‘nın da içinde olduğu gibi bir backup programı ama Vista‘nın kinden çok daha stabil ve sorunsuz çalışmakta.

Programı deneme sürümünü buradan indirebilirsiniz. 49 $’dan satılmakta olan program her kuruşu hak ediyor.Ayrıca yılın belli dönemleri Acronis ‘in yayınlamış olduğu bir önceki sürümler ücretsiz olarak müşterilere sunulmakta örneğin geçen sene Acronis True Image 10 yani, 2 alt sürümü ücretsiz olarak yayınlanmaktaydı sadece üye olup aktivasyon koduyla programı indirmekle orjinal backup programını ücretsiz olarak sahip olabiliyordunuz.

Programa geçersek;

Program oldukça basit, ilk yüklemenizde size otomatik olarak yedekleme almak isteyip istemediğini soruyor, genelini otomatik olarak alarak sizin için tamamlıyor ve sonrasında bu denetlemeyi ne kadar sürede tekrarlayacağını soruyor.Haftada 1, ayda 2 defa.. artık bu size kalmış.Ama bu tamamiyle bir yedekleme oluyor.Örneğin, bir virüs girdi veya sistem çakışması yaşadınız veya artık sisteminiz doldu ve şişmeye başladı yani format atmak istediniz, sistem tertemiz olsun istiyorsunuz.Otomatik yedekleme seçeneği sizin için pek ideal değil çünkü sizin kurmuş olduğunuz zaman çizelgesi boyunca zaten sisteminizin yedeklemesini aldı, aldı ve aldı.Bunun dezavantajlarından bir tanesi gitgide büyüyecek yedekleme dosyası ve en tehlikelisi de yedeklemede içersine zararlı yazılımların girebileceği.Ondan bu yöntem pek de güvenilir değil.

Yedekliyoruz!

Karşımıza gelecek ana menüden Back up seçeneğine tıklıyoruz.Burada; bütün bilgisayarı, sizin seçtiğiniz dosyaları, sadece sistem dosyalarını, e-maillerinizi ve program ayarlarınızı yedeklemeniz mümkün.Biz sistemimizin hepsini kopyalayacağız ondan seçmemiz gereken, My Computer.Gelecek ekrandan yedeklemek istediğimiz harddiski seçemiz gerekiyor. C: ‘yi seçip devam ediyoruz. Eğer programları D: ‘e yüklüyorsanız.İkisini de seçebilirsiniz, ama ilerde yedeklemeyi geri yüklerken D: ‘nin içindeki dosyalarınızı almayı unutmayın çünkü program, yedeklemeyi geri kuracağı disk bölümlerini silip üzerine yedeklenen dosyaları kurmakta.Next deyip devam ediyoruz.

Bu ekranda yedeklemenin kaydedileceği yeri seçiyoruz, yedeklenen alandan başka bir yere kaydetmeniz gerekmekte.Ayrıca isterseniz, önceden yedekleme dosyasının üzerine ekleme de yapabiliyoruz.Next deyip devam ediyoruz.

Eğer bir kere yedekleme yapacaksanız Once only diyoruz.Hemen altında bilgisayarınız şifre ile korunmakta ise şifremizi giriyoruz.

Yedeklemeyi şekli olarak Full diyoruz.Next deyip ilerliyoruz.Source file exclusion ‘da ayarlamamız gereken bir şey yok devam ediyoruz. Compression Level ‘in Maximum olarak ayarlıyoruz.Bu bize dosyaları sıkıştırmada daha performans sağlayacak ama yedekleme işlemini uzatıcaktır.Eğer DVD‘e yazmak istiyorsanız yedeklemeyi yapmanız gerekiyor.

Archive splitting ‘e geliyoruz.Eğer DVD‘ye yazıcaksanız.Fixed Size diyoruz ve alttanki 4.7 GB DVD olarak işaretliyoruz.Eğer Double Layer DVD kullanacaksanız, ki tavsiye ediyorum. O zaman 8.4 GB olarak girebilirsiniz.

Next deyip devam ediyoruz.Yedeklememiz için bir isim yazıyoruz, birden çok yedekelemeniz var ise açıklayıcı birşeyler yazabilirsiniz Vista 64bit SP2, XP 32 Bit SP3 vs.. gibi. Proceed deyip işleme başlıyoruz.İşlem bittikten sonra dosyanız belirlediğiniz konumda yer alacak, ister DVD‘ye yazın ister diskinizde tutun. Eğer sisteminiz çöker ise DVD‘yi takmanız yeterli sisteminiz işletim sistemi gibi kurulum dosyaları içinde otomatik olarak yüklenecektir.

4 GB‘lık bir yedekleme dosyası ile Vista yedeklendiğinde (başlangıçta her şeyi dahil 4-6 GB arası tutmakta) geri yükleme 5 ila 7 dk arasında değişmekte.

Eğer disk üstünden geri yükleme yapacaksanız;

Geri Yükleme

Restore sekmesine gelin.

Buradan listelenmiş yüklemek istediğiniz yedekleme dosyasını seçin ve sağ tıklayarak Restore ‘a tıklayın.Restore whole disks and partition seçeneğini seçin ve Next ‘e basın.Yüklemek istediğiniz disk bölümünü seçin, D: ‘yi de yedeklediyseniz ek olarak D: ‘yi de seçmeniz gerekmekte. Yedeklemeyi nereye geri yükleyeceğinizi seçin genelde Disk 1 olarak görünen Primary Master olması gerekir, dikkatli davranın ufak bir dalgınlık yanlış disk bölümünüze yüklemenizle kalmaz oradaki bilgileri de siler.

Next deyip geçelim geri kalanları ve Proceed diyelim, Program geri yüklemeyi kuracak ve bilgisayarınızı baştan başlatacaktır, bu esnada kurulum gerçekleşecek ve açılışta yedeklemiş olduğunuz temiz işletim sistemi açılacaktır.

Virüssüz, trojansız günlere  ışınla bizi scotty!.

Reklamlar

Entry filed under: Nasıl Yapılır. Tags: , , , , , , , , , , , , , , , .

FPS RPG Borderlands 20 Ekimde [PC/X360/PS3] Diablo III 2011’e mi kaldı?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Bağımsız Sinema Dergisi.
Pardus... Özgürlük İçin...

Kategoriler


%d blogcu bunu beğendi: