ADSL Hakkında Herşey

Ağustos 28, 2009 at 10:13 pm 1 yorum

logo_comp
Kısaca ADSL, uzunca Asymmetric Digital Subscriber Line, hem uzunca hem Türkçe Asimetrik Sayısal Abone Hattı olarak bilinen ve şu anda bu yazıyı okuyabilmenizi borçlu olduğunuz teknolojinin ne olduğunu merak ediyor musunuz?

Dünyada oldukça yaygın olarak kullanılan ADSL, yerleşik olan telefon hatları üzerinden geniş bant (broadband) erişimi sağlayan bir bakır devre transmisyon teknolojisidir ve sadece internet için geliştirildiğinden fiyat/performans oranı hiç fena değildir.

Sistemin temel prensiplerinden bahsetmek gerekirse, telefon hatları üzerinden çalıştığı için bakır kablolama alt yapısı kullanılır. Hat üzerinde her kullanıcının olduğu yere bir ADSL modem eklenerek şu bilgi yerleri oluşturulur:

1-Alış (Download)
2-Gönderiş (Upload)
3-POTS (Plain Old Telephone Service, yani klasik telefon hizmeti)

POTS kanalı ortam üzerinden ses iletimi için kullanılır, bu sayede internetteyken telefon görüşmeleri engellenmemiş olur. DSL öncesi modemler (56k desem tanırsınız herhalde) bilgisayarlardan gelen sayısal sinyalleri analog sinyallere, telefon hattından gelen analog sinyalleri de sayısal sinyallere dönüştürür. ADSL‘i de içinde bulunduran DSL‘de ise sayısal verinin analog forma ve geriye çevrilmeyeceği varsayılır. DSL modemleri sinyalleri çevirmek yerine hepsini sayısal olarak gönderip alır. Çevrilme aşamasından kurtulan veriler ise geleneksel modemlere nazaran oldukça hızlı iletilir. Sistemin adındaki asimetrikliğin sebebi ise download ve upload hızlarının farklı olmasıdır. Download gücü her zaman upload gücünden fazladır. ADSL bağlantı, hat uzunluğundan kullanılan kabloların çapına kadar değişik faktörlerden etkilenerek 8Mbps‘a kadar download ve 1Mbps‘a kadar da upload hızlarına olanak verir.

Gelelim DSL sisteminin -öncellerine göre, tabi ki- artılarına, ve doğal olarak eksilerine:

Artılar:
+Daha hızlı bağlantı
DSL çevirmeli bağlantılara kıyasla “erişilemez” hızlar sunma potansiyeline sahiptir.
+Altyapıya gerek duyulmaması
Sistem zaten mevcut olan telefon hatlarını kullandığı için son kullanıcıların ihtiyaçlarına göre yenilenme ihtiyacı duymaz.
+Daha güvenilir
Diğer internet bağlantı çeşitlerine nazaran DSL’in güvenilirliği fazladır. Nadiren sorun çıkar, ve çıktığında servis sağlayıcınızla iletişime geçtiğinizden birkaç dakika sonra çözülür.
+Hem telefon, hem internet
DSL bağlantılar internet ve telefon veri akışını ayırabilir.
+Kolay kurulum
Servis kullanıma hazır olduktan sonra modeminizi telefon hattınızla bilgisayarınıza bağlamanız yeter.
+Güvenlik
Her kullanıcının kendi kişisel telefon hattı kullanıldığından (çevirmeli bağlantılarda havuz sistemi kullanılır) kullanıcıların bağlantıları özeldir.
Eksiler:
-Sadece yoğun nüfuslu yerlerde kullanılabilir
Ülke arazilerinin %100’ü telefon hatlarıyla kaplanmadığı için, yoğun merkezlerden uzaklaştıkça erişiminiz kısıtlanır, şehir dışı bölgelerin çoğunda DSL bağlantılarına erişemezsiniz.
-Mesafeye bağlıdır
DSL bağlantıları servis sağlayıcının bölgesel merkezinden uzaklaşıldıkça veri aktarım ve performans bakımından sekteye uğrar, performans kaybı yaşanır.

Türkiye’deki ana ADSL servis sağlayıcıları:

1-TTNet
“TTNET Anonim Şirketi, Türk Telekom iştiraki olarak 26 Nisan 2006 tarihinde kurulmuş ve 14 Mayıs 2006 tarihinde “İnternet Servis Sağlayıcı Lisansı” alarak faaliyetlerine başlamıştır. Türkiye’nin 81 ilinde, müşterilerine son teknolojilerle internet erişimi sunmaktadır. Halen TTNET ürün portföyümüzde ADSL- hızlı internet erişimi, Dial-up çevirmeli ağ erişimi, Wi-Fi kablosuz internet erişimi, G.SHDSL, Metro Ethernet, ATM ve Frame Relay internet erişimi hizmetleri bulunmaktadır.”

Kaynak:TTNet

2-SuperOnline
“Dünyanın en hızlı erişim teknolojisi fiber optik altyapısına sahip yenilikçi telekom operatörü Tellcom İletişim Hizmetleri A.Ş. ve gelişmiş ağ yapısıyla Türkiye’de internetin öncüsü Superonline Uluslararası Elektronik Bilgilendirme, Telekomünikasyon ve Haberleşme Hizmetleri A.Ş., 01.05.2009 tarihinde aynı çatı altında birleşti. İletişimde süper bir dönem başlatmayı hedefleyen şirket yoluna, Tellcom İletişim Hizmetleri A.Ş. olarak Superonline markası ile devam ediyor.

Kaynak:SuperOnline

3-Smile
“19 Ekim 2006 yılından beri bireysel adsl ve genişbant internet erişimi alanlarında kullanıcılarının yüzünü gülümseten smile adsl, müşteri odaklı hizmet anlayışı ile avantajlarla dolu bir dünya sunuyor. Kendi altyapı sistemleri üzerinden kullanıcılarına en kaliteli ve en güvenilir hizmeti sunmayı amaçlayan smile adsl, aradığınız anda çözüm bulabileceğiniz çağrı merkezi, kullanıcıları ile birebir ilişki kuran güleryüzlü yönetimi, kapsamlı güvenlik paketleri, limitsiz ya da limitli internet erişimi ve telefon görüşmelerini yarı yarıya indirme imkanı ile, smile adsl ailesinin her üyesini kucaklıyor. smile adsl’in hedefi bireysel pazarda sadece internet erişimi iletmekle sınırlı kalmayıp; genişbant üzerinden erişim, ses ve görüntü hizmetlerinin tek bir elden sunulduğu bir dijital platform yaratmaktır. smile adsl’de beklediğinizden daha fazlasını bulacaksınız.
Kaynak:Smile ADSL

Güncel ADSL Tarifeleri:

1:TTNet

TTNet ADSL Tarife Listesi

TTNet ADSL Tarife Listesi

2:SuperOnline

SuperOnline ADSL Tarife Listesi

SuperOnline ADSL Tarife Listesi

3:Smile

Smile ADSL Tarife Listesi

Smile ADSL Tarife Listesi

Reklamlar

Entry filed under: Haberler. Tags: , , , , , , .

Windows 7′ yi yasal olarak 120 gün aktivasyon olmadan kullanmak Nokia N900 ve Nokia İnternet Tablet Karşılaştırması

1 Yorum Add your own

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Bağımsız Sinema Dergisi.
Pardus... Özgürlük İçin...

Kategoriler


%d blogcu bunu beğendi: