RAW Nedir?

Ağustos 30, 2009 at 10:36 pm Yorum bırakın

RAW Nedir?

Dijital SLR ‘lerdeki sensöre düşen görüntüyü kayıpsız bir biçimde ışık sinyallerine çevirip saklayan bir formattır.Format, fotoğrafın üzerinde diğer türlere göre daha yüksek oynama kapasitesi sunar, özellikle karanlık fotoğrafları bozmadan açmamız için idealdir.İşte bu yüzden artık fotoğraf sanatçılığı kalmadı diye de tanımlanabilir, sebebi fotoğraf makinesinin kayıpsız olarak kaydettiği görüntüyü diğer formatlara göre daha geniş bir skalada değiştirebileceğimizdir.Şuanda Raw formatı 16-bit renk derinliğine kadar fotoğrafları saklamaktadır.

RAW Formatında Çekilen Fotoğraflarda Hangi İşlemler Yapılabilir?

Beyaz Ayarı (White Balance): JPEG formatında çeklen, beyaz dengesi iyi ayarlanmamış bir fotoğraf işe yaramaz hale gelebilir. Beyaz ayarı JPEG formatının içine hapsolur. RAW formatında ise bu işlem fotoğrafçıya bırakılır. Siz daha sonra istediğiniz ayarlamaları yapabilirsiniz.

Doygunluk: Çektiğiniz fotoğraflara göre dijital fotoğraf makinenizin doygunluk ayarlarıyla oynamak yerine bu daha sonra program ile yapabilirsiniz. RAW formatında, diğer ayarlar gibi doygunluk ayarı da size bırakılır.

Kontrast: Makinenin ayarlarından düzenlenen kontrast ayarı da JPEG formatı kaydedilmeden önce uygulanır. Bu işlem detaylarda kayıplara neden olabilir. RAW formatında kontrastı siz ayarlarsanız.

Keskinlik: RAW formatında keskinlik ayarını daha sonra siz yapabilirsiniz. JPEG formatında keskinliği makine uygular ve kaydeder.

Pozlama Değeri: RAW formatında düşük ya da yükse pozlama ile çekilen fotoğrafları kurtarmak, düzenlemek mümkün. JPEG formatında ise böyle bir lüksünüz yok.

Gren (Noise): RAW işleme programlarında genellikle noise azaltma özellikleri mevcut.


RAW Biçimindeki Dosyaları Dönüştürme

RAW biçimindeki bir fotoğrafı müşteriye teslim etmek veya WEB’de yayımlamak üzere Photoshop‘ta açabilmek için, JPEG veya TIFF gibi standart bir biçime dönüştürmeniz gerekir. Dönüştürme işlemi özgün RAW fotoğrafı ortadan kaldırmaz; RAW fotoğraftaki veriler işlendikten sonra, fotoğrafın seçilen biçimde yeni bir sürümü oluşturulur.
En iyi RAW dosyası dönüştürme yazılımı, pozlama hatası ve ışık yoğunluğu hatası gibi hataları giderebilmeniz için fotoğraf düzeyinde denetim sunar. Ayrıca çok sayıda RAW fotoğraf içeren grupların topluca dönüştürülmesini de sağlar. Önde gelen kameralar için, hem kamera üreticileri, hem bağımsız geliştiriciler tarafından sağlanan RAW dosyası dönüştürücülerini bulabilir ve genellikle uygun bir fiyata edinebilirsiniz.
Çoğu kamera RAW biçimindeki fotoğraflar için bir tür dönüştürme aracı içerdiğinden, üçüncü parti yazılım geliştiricinin aynı amaçlı çözümüne ek para ödemek gereksiz görünebilir. Ama gerçekte durum çok farklıdır. Örneğin, Canon’un EOS D30 için sağladığı yazılım paketinde pozlama düzeltme özelliği bulunmadığı için, pozlama ayarı bozuk RAW .CRW biçimindeki fotoğrafları bu yazılımla düzeltmek zordur. Ama küçük bir yazılım geliştiricinin sağladığı Scott Professional Photo Studio adlı resim görüntüleyicide bu özelliği bulabilirsiniz. Daha önce pozlama hatası yaptıysanız ve keşke düzeltebilseydim dediyseniz, bu özellik çok işinize yarayacak.
RAW biçimlerinden en iyi biçimde yararlanmak için, hem kamera üreticinizin, hem yepyeni yazılımlar geliştiren üçüncü parti yazılım geliştiricilerin yazılımlardaki dönüştürme özelliklerini yakından inceleyin.

RAW Biçimindeki Dosyaları Arşivleme

Kameranın RAW biçimi, kamera tarafından yakalanan tüm ton ve renk bilgilerini içerdiğinden, kameranın desteklediği gerçek dijital negatif biçimidir. Fotoğraflarınızın bu sürümünü bir resim arşivinde saklamanız önem taşır.
Genel olarak, bir arşivleme uygulaması, belirli bir kameranın RAW biçimini ya destekler, ya desteklemez. Nikon’un D1 serisi kameraları, KOdak’ın DCS kameraları ve Canon’un EOS-1D kameraları için sağladığı RAW biçimlerinin çoğu, RAW gibi görünen TIFF dosyalarıdır (hatta EOS-1D’in RAW biçimi doğrudan TIFF olarak gösterilir).

Gerçek fotoğraf verileri, kameraya özgü RAW biçimindedir, ama bir TIFF dosya yapısına yerleştirilmiştir. Bu nedenle, bazı arşivleme uygulamaları, RAW biçimindeki fotoğraflardan çekimle ilgili bilgileri, IPTC metni bilgisini, vb. alarak bu fotoğraflar üzerinde temel kataloglama işlemi gerçekleştirir. Ancak bu destek güvenilir değildir, çünkü arşivleme yazılımı, standart bir TIFF dosyasıyla çalışmakta olduğunu sanır. Bazı arşivleme yazılımları ise, RAW biçimindeki dosyaların çoğunda görülen .NEF veya .DCR gibi uzantılara takılır ve dosyaları tümüyle göz ardı eder.

RAW biçimini tanıyan az sayıda arşivleme uygulaması, profesyonel dijital SLR kameraların RAW biçimlerini açık olarak tanır ve görüntüleyicilerde ve RAW dönüştürücülerinde kullanılan bazı özel çözümleri kullanır; örneğin, .CRW dosyalarındaki büyük JPEG dosyasını ortaya çıkarır. Phototools.com’un sunduğu IMatch, bu türdeki yazılımların çok iyi bir örneğidir. IMatch, RAW .CRW dosyalarını dönüştürme veya işleme özelliği sunmasa da, katıştırılmış JPEG dosyasını kullanarak dizin ve küçük resim oluşturabilir, fotoğrafı önizlemede veya slayt gösterisi olarak görüntüleyebilir.

RAW formatını işlemek

Adobe Camera Raw

https://i1.wp.com/www.trustedreviews.com/images/article/inline/3993-AdobeCameraRAW.jpg“Camera Raw yazılımı Adobe After Effects ve Adobe Photoshop ile birilikte eklenti olarak sağlanır ve ayrıca Adobe Bridge uygulamasına işlevsellik ekler. Camera Raw yazılımı bu uygulamaların her birine camera raw dosyalarını içe aktarabilme ve bunlarla çalışma olanağı verir. Camera Raw yazılımını ayrıca JPEG v TIFF dosyaları ile çalışmak için de kullanabilirsiniz.

Camera Raw iletişim kutusunu Bridge uygulamasından açmak için Photoshop veya After Effects uygulamalarının yüklü olması gerekir. Ancak, Photoshop veya After Effects yüklü değilse, görüntülerinin önizlemesini yine de görebilir ve meta verilerini Bridge uygulamasında görebilirsiniz. Görüntü dosya türü ile başka bir uygulama ilişkilendirildiyse, dosya Bridge yazılımından o uygulamada açılabilir.

Bridge uygulamasını kullanarak görüntü ayarlarını uygulayabilir, kopyalayabilir ve temizleyebilirsiniz ve camera raw dosyalarını Camera Raw iletişim kutusunda açmadan bunların önizlemelerini ve meta verilerini görebilirsiniz. Bridge uygulamasındaki önizleme, geçerli görüntü ayarları kullanılarak oluşturulan bir JPEG görüntüsüdür; önizleme, çok karanlık bir gri tonlamalı görüntü olarak görünecek raw camera verilerinin kendisi değildir.

Not: Camera raw görüntüsünden önizleme oluşturulurken Camera Raw iletişim kutusundaki küçük resimlerde ve önizleme görüntüsünde bir uyarı simgesi  görünür.

Camera Raw dosyasının belirli bir fotoğraf makinesi modeli için kullandığı varsayılan ayarları değiştirebilirsiniz. Her fotoğraf makinesi modeli için ayrıca belirli bir ISO ayarı veya belirli bir fotoğraf makinesi (seri numarasına göre) için varsayılanları da değiştirebilirsiniz. Görüntü ayarlarını diğer görüntülerle kullanılacak hazır ayarlar olarak değiştirebilir ve kaydedebilirsiniz.

Camera raw görüntüsünde ayarlamalar (düzleştirme ve kırpma dahil) yapmak için Camera Raw dosyası kullandığınızda görüntünün orijinal camera raw verileri korunur. Ayarlamalar her görüntü için Camera Raw veritabanında görüntü dosyasına gömülü meta veri olarak veya eşlik eden bir XMP dosyasında (camera raw dosyasına eşlik eden bir meta veri dosyası) saklanır. Daha fazla bilgi için bkz. Camera Raw ayarlarının depolandığı konumu belirleme.

Camera Raw eklentisini kullanarak bir camera raw dosyasını işledikten ve düzenledikten sonra, Bridge uygulamasındaki görüntü küçük resminde bir simge  görünür.

Photoshop uygulamasında bir camera raw dosyası açarsanız, görüntüyü PSD, JPEG, Large Document Format (PSB), TIFF, Cineon, Photoshop Raw, PNG veya PBM gibi başka formatlarda kaydedebilirsiniz. Photoshop uygulamasındaki Camera Raw iletişim kutusundan Digital Negative (DNG), JPEG, TIFF veya Photoshop (PSD) formatlarında kaydedilmiş işlenmiş dosyaları kaydedebilirsiniz. Photoshop Camera Raw yazılımı camera raw görüntü dosyasını açabilse de, görüntüyü camera raw formatında kaydedemez.

Not: Photoshop uygulamasında web fotoğraf galerisi için bir dosya grubu, resim paketi veya ilgili kişi sayfası kullandığınızda veya Place (Yerleştir) komutunu kullandığınızda Camera Raw iletişim kutusu otomatik olarak gizlenir.

Camera Raw için yeni sürümler sunuldukça bu yazılımı eklentinin yeni sürümünü yükleyerek güncelleştirebilirsiniz. Yardım > Güncelleştirmeler seçeneğini belirleyerek Adobe yazılım güncelleştirmelerini denetleyebilirsiniz.

Camera Raw için güncel belgeler edinmek üzere adresindeki Adobe web siteni ziyaret edin.

Farklı fotoğraf makinesi modelleri camera raw görüntülerini farklı formatlarda kaydeder ve verilerin bu formatlar için farklı yorumlanması gerekir. Camera Raw birçok fotoğraf makinesi modeli için profiller içerir ve birçok camera raw formatını yorumlayabilir.” – Adobe.

Fotoğraf Makinesi Çekim Bilgileri

Camera Raw penceresinde açılan resim ile ilgili çekimin ger­çekleştirildiği dijital fotoğraf makinesinin marka ve modeli, dosya adı, ISO değeri, enstantane ve diyafram, f-stop ayarları ile objektif cinsi metaveri bilgileri pencerenin üst kısmında otomatik görüntülenir.

Resim Minyatürleri Penceresi
Camera Raw yazılımında birden fazla açılan Raw fotoğraflar pencerenin sol tarafında minyatürler halinde film şeridi olarak görüntülenmektedir. Minyatürlerin bulunduğu dikey bölüm çubuğu sağa-sola çekilerek minyatür görüntüler büyütülüp küçültülebilir.Minyatürlerin ana pencereye aktarıl­ması için resim üzerine tıklama yapmanız gerekir.Aynı anda birden fazla resim üzerinde düzenleme yapmak için Shift tuşunu kullanabilir veya select All
düğ­mesini tıklayarak resimlerin tamamını da ; toplu uygulama için seçebilirsiniz. Minyatürlerin üzerindeki noktacıkları tıklayarak her bir fotoğrafa ayrı ayrı yıldız verebilir; Alt veya Option tuşunu basılı tutup select Rated düğmesi üzerine tıklama yaparak sadece yıldız verdiğiniz resimleri toplu uygulama için aynı anda seçebilirsiniz.

Toplu İşlem Uygulaması (Synchronize)
Aynı ışık ortamında ve benzer poz ayarlarıyla çekilmiş birden fazla Raw formatlı resimleri toplu olarak aynı anda işleyebilir ya da tek bir resim üzerinde yapmış olduğunuz tüm ayarları diğer resimlere toplu olarak aktarılmasını Photoshop Camera Raw penceresinde kolayca sağlayabilirsiniz. » Toplu işlem uygulamasını ayarlar yapıldıktan sonra diğer resimlere aktarmak için, tek bir resim seçerek gerekli RAW düzenlemelerini gerçekleştirin ve minyatür penceresinde resimleri seçip Synchronize düğmesini tıklayın.

-Synchronize penceresinde seçili resimlere uygulamak istediğiniz ayar, düzenleme veya fonksiyonları tek tek işaretleyerek, ya da açılır menüden grup seçimi yaparak OK tuşunu tıklayın.
-Raw düzenlemesi yapmış olduğunuz resimdeki tüm işlemler (veya işaretlediğiniz fonksiyonlar) seçili resimlere aynı anda otomatik uygulanmış olacaktır. Toplu işlem uygulamasını tüm resimleri önceden seçerekte gerçekleştirebilirsiniz.
-Penceredeki resimleri seçtikten sonra Synchronize düğmesini tıklayın ve gerekli fonksiyonları işaretleyin.
-Bu aşamadan sonra yapacağınız tüm Raw ayarları aynı anda diğer resimlere de otomatik uygulanacaktır.
-Daha sonra kayıt işlemlerine geçebilirsiniz.

Araç Kutusu

Camera Raw penceresinin üst kısmında yer alan araçlar paletindeki fonksiyonlar kullanılarak minyatür penceresinde seçilecek bir veya birden fazla resmin silinmesi, döndürülmesi, ufuk çizgisine paralel olarak düzenlenmesi, büyültme-küçültme ve kaydırma işlemlerinin gerçekleştirilmesi sağlanır.

Resimlerin kadrajlama ve kırpma işlemleri için  kırpma aracı kullanılır. Normal seçilerek serbest kadrajlama, Custom seçilerek en ve boy ölçü girişleri yapılmak suretiyle kırpma işlemi gerçekleştirilir. Ratio (Orantı) tercih edildiği zaman, ölçüler dikkate alınmaksızın sadece en-boy orantısı girilerek kadrajlama ve kırpma işlemi yapılır. Kırpma işlemini gerçekleştirmek için ikonu üstüne çift tıklama; iptal etmek için de Esc veya delete tuşu basılır. Kadraj ve kırpma işleminin seçili tüm resimlere de aynı ölçülerde senkronize olarak toplu şekilde uygulanabilmesi için, minyatür resim penceresinde Synchronize düğmesi tıklanır ve seçeneklerden Crop işaretlenir.

Açık Ton Yolma ve Koyu Ton Tıkanma Görüntüleri Highlights (Açık Tonlar) ile Shadows (Koyu Tonlar)işaretlendiği zaman, resmin Açık Ton alanlarındaki yolmalar (fazla ışık almış, detay olmayan beyaz kabak alanlar: RGB=255) kırmızı renkte, Koyu Ton alanlardaki tıkanmalar (yeterli ışık almamış, detay olmayan çok koyu siyah alanlar: RGB=0) ise mavi renkte görüntülenerek kullanıcı uyarılır. Böyle bir durumda poz ayarları yeniden düzenlenerek yolma ve tıkanmalar ortadan kaldırılmalı veya azaltılmalıdır.

Renk Örnekleme Aracı

Resim üzerinde yapılacak ayar ve düzenlemeler neticesinde RGB değerlerinde meydana gelecek değişikliklerin kontrol edilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Kritik renkler üzerine tıklanarak yerleşterilen örnek noktalar (maksimum 9 adet), istendiği zaman mouse ile başka alanlara kaydırılabilir; Alt veya Option tuşu basılı tutularak kesip atılabilir; ya da Clear Samplers düğmesi tıklanmak suretiyle tümü ekrandan silinir. Renk Örnekleme Aracını aynı zamanda beyaz denge ayarmarının yapılması ve nötr gri alanların saptanmasında da kullanabilirsiniz.

Beyaz Denge Aracı

Fotoğraflardaki renklerin gerçek orijinal değerlerine eşitlenmesini sağlamak şüphesiz en önemli, en yorucu ve en kritik işlemlerden birisidir. Renklerdeki sapmanın giderilmesi için kullanılan White Balance Tool (Beyaz Denge Aracı) resim içinde gerçek görüntüde nötr gri olması gereken alan üzerine tıklanarak gerekli düzeltmenin yapılmasını sağlar.

Bilindiği gibi, fotoğraflardaki renk sapmaları ancak beyaz, siyah ve nötr gri alanlarda tesbit edilebilir. Bu aracı kullanırken, üzerine tıklama yapacağınız renk tonunun gerçekte nötr gri olduğundan mutlaka %100 emin olmanız gerekmektedir. Aksi takdirde renk tonlarında daha çok sapmalara sebep olursunuz. Beyaz Denge Aracı düzeltme işlemini resimdeki ışığın sıcaklık (Kelvin) değerini değiştirmek suretiyle gerçekleştirir.

Çekilen fotoğraflardaki renk sapmalarını tümüyle ortadan kaldırmak, nötr gri alanların bulunmadığı resimlerde riske girmeden doğru renkleri yakalamak için yapılması gereken en önemli uygulama şüphesiz çekim sırasında profesyonel fotoğrafçılar için GretagMacbeth firması tarafından üretilmiş özel nötr gri ton kart (Gray Scale Balance Card) veya renk skalası(ColorChecker) kullanmaktır. Bilhassa aynı ışık ortamlarında çekilecek fotoğraflar için bu özel profesyonel kartların doğrudan çekimi yapılarak Camera Raw programında önceden işlenmesi ve gerekli düzeltmelerle tüm ışık ve renk ayarlarının bu kart üzerinde gerçekleştirildikten sonra aynı ışık ortamında çekilen normal Raw resimlere toplu şekilde uygulanması şüphesiz en pratik, en sağlam ve en doğru yöntemdir.

Ayar Paleti

Raw Resimlerdeki Beyaz Denge ve genel ışık sıcaklığı ayarları ile poz, açıklık, koyuluk, kontrastlık ve renk doygunluğu düzeltmelerinin yapıldığı Adjust paleti kullanılırken azami dikkat gösterilmesi gerekir.

Detay Paleti

Raw resimlerin keskinlik, yumuşatma ve renk grenlerinin azaltılma işlemleri Detail Detay paletinde gerçekleştirilir.
Sharpness: Keskinlik
Luminance Smoothing: Parlaklık Yumuşatılması
Color Noise Reduction: Renk Greni Azaltılması  (İstenmeyen renkli piksellerin azaltılması için kullanılır)Detay Paletindeki Keskinlik, Yumuşatma ve Renk Grenlerinin Azaltılması değişikliklerini resim üzerinde net olarak görebilmek için fotoğrafı %100 büyülterek incelemeniz gerekir. Aksi takdirde yapmış olduğunuz değişikliklerin resim üzerindeki etkisini farkedemezsiniz. Öte yandan Yumuşatma ve Gren Azaltılması işlemlerinde aşırı değerler kullanılırsa, fotoğrafların genel görüntüsü de normalden daha yumuşak gerçekleşir.

Lens Paleti
Ucuz ve kalitesiz ya da geniş açı veya balıkgözü objektiflerle çekilmiş olan Raw resimlerdeki objektif hatalarını düzeltmek için Objektif Paleti kullanılır.

Chromatic Aberration: Kromatik Kayıplar (Geniş açı objektiflerin kullanılmasıyla kenar ve kontürlerde ortaya çıkan piksel renk oturmazlıklarının düzeltilmesinde kullanılır.)
Fix Red/Cyan Fringe: Kırmızı/Cyan kenar piksel oturmazlık-lar düzeltilir.
Fix Blue/Yellow Fringe: Mavi/Sarı kenar piksel oturmazlıklar düzeltilir.
Vignetting: Vinyet Oluşumu (Bazı geniş açı objektiflerle çekilen resimlerin köşelerinde ortaya doğru ton koyulukları
veya ton açılmaları meydana gelir. Bu tür hataların düzeltilmesi için Amount ve Midpoint ayarları değiştirilir. Amount çubuğu sağa çekildiğinde köşe vinyetlerin tonu açılır, sola kaydırıldığında vinyetler koyulaşır. Midpoint ayarı değiştirilerek, vinyetlerin resmin orta merkezinden uzaklaşması veya kenarlardan içe doğru yakınlaşması sağlanarak hatalar düzeltilir.

Eğri Paleti
Raw format çekilen resimlerde bilhassa orta ton eğrisinin düzeltilmesi Curve paletinde gerçekleştirilir.

Tone Curve: Ton Eğrisi (Hazır ton eğrilerinden seçim yapılabilir)
Linear: Doğrusal (Resimdeki tonlarda değişiklik yaratmadan ilk haline dönüştürür)
Medium Contrast: Orta Kontrast (Açık tonlara dokunmadan sadece koyu tonları biraz daha geri çekerek koyu alanları sertleştirir)
Strong Contrast: Yüksek/Sert Kontrast (Orta ton eğrisini yükselterek kontrastlığı daha fazla arttırır ve koyu tonlar sertleşir)
Custom: Özel (Maksimum etkiyi sağlamak için özel ton eğrisini kendiniz yapılandırabilirsiniz. Özel girişler yaparak toplam 16 değişik noktadan koyu, orta ve açık tonlar üzerinde özel düzenlemeler gerçekleştirebilirsiniz.)

İş Akışı Seçenekleri

Raw çekilmiş resimlerin işlenmesinde kullanılacak İş Akışı Seçeneklerinin uygulama öncesi düzenlenmesinde büyük yarar vardır.

Space: Renk Evreni seçeneklerini içerir. Genel olarak bilgisayarınızda kullandığınız Photoshop RGB renk evreni modeli seçilmesi gerekir. (Edit>Color Settings>Working Spaces>RGB…)
Depth: 16 Bits/Channel veya 8 Bits/Channel tercihi yapılır. (16 Bits/Channel seçeneği daha fazla detay ve derinlik içerdiği için en yüksek kalitede Raw dönüştürme işlemi gerçekleştirilir, ancak dökuman ağırlığı çok daha büyüktür.)
Size: Boyut (Kadrajlama ve kırpma uygulamasına göre boyut değişikliklerinde – veya + değerlerde orijinal Raw fotoğrafın interpolasyon değişimini piksel olarak belirtir. Yanında – ya da + işareti bulunmayan boyut, Raw resmin orijinal boyutudur.)
Resolution:
Çözünürlük (Baskı çıkışı için kullanılacak çözünürlük değeri girilir. Genel resim boyutunda veya ölçülerinde değişiklik meydana getirmez, sadece piksellerin dağılımını girilen çözünürlük değerine uygular.)

Raw fotoğrafın kaydedilmesi

Raw formatta çekilmiş orijinal ham resimlerin tüm ayarlarını ve dönüştürme işlemlerini tamamladıktan sonra kullanılabilir RGB fotoğraf olarak kaydetmek için; Save düğmesini tıklamanız gerekir.

Destination: Kaydedilecek yer
Select Folder: Klasör Seçin
File Naming: İsimlendirme
File Extension: Dosya Uzantısı
Format: Format Gerekli kayıt ayarlarını yaptıktan sonra Save tuşunu tıklayarak fotoğrafın kullanılacağı medyaya göre, kendi bilgi, beceri, yetenek ve zevkiniz ile görüşünüz doğrultusunda orijinal ham RAW resimleri kullanılabilir mükemmel RGB fotoğraflara dönüştürmüş olacaksınız.

Bu derlemede copy&paste yaparak emeği geçen bana teşekkür ederiz.

Reklamlar

Entry filed under: Nasıl Yapılır.

Flash bellekler için portable program paketi : PortableAppsSuite Giveaway ile BEDAVA program indirin!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Bağımsız Sinema Dergisi.
Pardus... Özgürlük İçin...

Kategoriler


%d blogcu bunu beğendi: