Google Chrome İşletim Sistemi

Ağustos 31, 2009 at 12:54 am Yorum bırakın

Google Chrome OS“Google Chrome internet tarayıcısını piyasaya sürmemizin üzerinden 9 ay geçti. Şimdiden 30 milyondan fazla insan tarafından düzenli olarak kullanılıyor. Google Chrome’u internette yaşayan insanları -bilgi arayan, e-maillerini kontrol eden, haberleri takip eden, alışveriş yapan veya sadece arkadaşlarıyla iletişimde kalan- düşünerek tasarladık. Yine de, tarayıcıların şu anda çalıştıkları işletim sistemleri internetin olmadığı bir zamanda yapıldı ve biz bugün Google Chrome tarayıcısının doğal bir uzantısı olan Google Chrome İşletim Sistemi projemizi açıklıyoruz. Bu bizim, işletim sistemlerinin nasıl olması gerektiği hakkında tekrar düşünme teşebbüsümüzdür.”
Official Google Blog

Google Chrome özellikle netbookları hedef alan açık kaynaklı ve oldukça hafif bir işletim sistemi olacak. Bu yılın sonlarına doğru kaynak kodları açılacak, ve Google Chrome işletim sistemiyle çalışan netbooklar 2010’un ikinci yarısında son kullanıcının hizmetinde olacak. Şu sıralarda partnerleriyle görüşmeler yapan Google kısa süre içinde açık kaynak topluluğuyla birlikte çalışmaya başlayacak.

Hız, basitlik ve güvenlik Chrome’un anahtar özellikleri olacak. Özellikle hızlı ve hafif olması için üzerinde çalışılan işletim sisteminin çalıştıktan sonra saniyeler içinde sizi internete ulaştırması hedefleniyor. Kullanıcı arayüzü ayak bağı olmaması için oldukça minimal, ve kullanıcı deneyiminin çoğu internette geçecek. Tıpkı Chrome web tarayıcısında olduğu gibi derinlere inip temel teşkil eden güvenlik mimarisini baştan tasarlayan Google, işletim sistemi kullanıcılarının virüs ve benzeri kötü amaçlı yazılımlarla veya güvenlik güncelleştirmeleriyle uğraşmasını istemiyor.

Chrome hem x86 hem ARM çipleri üzerinde çalışacak, ve birkaç orijinal malzeme üreticisi (OEM) ile iletişim halinde olan Google piyasaya gelecek yıl birtakım netbooklar sürmeyi hedefliyor. Yazılım mimarisi oldukça basit -Chrome, Linux çekirdek üzerinde yeni bir pencereleme sistemi ile çalışacak. Uygulama geliştiricileri için platform ise internet. İnternet tabanlı olan tüm uygulamalar otomatik olarak çalışacak ve geliştirici, istediği internet teknolojisi ile yeni yazılımlar yapabilecek ve bunun doğal sonucu olarak bu uygulamalar sadece Chrome’da değil, her temel işletim sisteminde -Mac, Windows ve Linux- de çalışabilerek geliştiricilere her platformda olabilecek en geniş temel sağlanacak.

Chrome işletim sistemi Android‘den ayrı bir proje. Android başından beri cep telefonlarından netbooklara kadar çeşitli cihazlarda çalışmak üzere tasarlandı. Chrome işletim sistemi ise zamanının çoğunu internette geçiren insanlar için yapılıyor, ve küçük netbooklara olduğu kadar tam-boy masaüstü sistemlere de hitap etmesi planlanıyor.

Alıntıyla başlayan bu yazıyı aynı yerden bir alıntıyla bitirmek gerekirse:
“Kullanıcılarımızdan çok fazla bilgi alıyoruz, ve anlatmak istedikleri şey açık -bilgisayarlar daha iyi olmalı. İnsanlar e-maillerine bilgisayarlarının açılmasını, tarayıcılarının çalışmasını beklemeden anında ulaşmak istiyorlar. Bilgisayarlarının hep ilk alındığı zamanki kadar performanslı çalışmasını, verilerinin kendileri nerede olursa olsun ellerinin altında olmasını, bilgisayarlarını kaybetmek veya dosyalarını yedeklemeyi unutmak gibi durumlardan korkmamayı istiyorlar. Bunlardan da önemli olarak, insanlar her yeni donanım parçasıyla uyumlu çalışması için bilgisayarlarını konfigüre etmeye saatler harcamayı veya yazılım güncellemeri hakkında endişelenmeyi istemiyorlar. Yapacak çok işimiz var, ve bu vizyonu gerçekleştirmek için kesinlikle açık kaynak topluluğunun yardımına çok fazla ihtiyacımız olacak. Gelecek için heyecanlıyız, sizin de öyle olmanızı umuyoruz.”

Reklamlar

Entry filed under: Haberler. Tags: , , , .

Cities XL Dos Box ile eski oyunları oynayın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Bağımsız Sinema Dergisi.
Pardus... Özgürlük İçin...

Kategoriler


%d blogcu bunu beğendi: