Singularity [PC, X360, PS3]

Ağustos 31, 2009 at 12:07 am Yorum bırakın

Singularity bizi soğuk savaş yılları ve günümüz arasında götürüp getirmeyi ve bunu yaparken de keyifli bir FPS deneyimi yaşatmayı hedefliyor. Her ne kadar Raven Software‘ e (ve Unreal 3 motoruna) güvenim tam olsa da umarım Singularity, zaman kavramını iyi işleyebilmiştir. Çünkü zaman kontrolü, Singularity‘ nin en büyük kozu gibi görünüyor.

Kurcalama bozucan!

Amacımız Katorga12 adasındaki komployu gün ışığına çıkarmak. Bu sırada sürekli değişen bir çevrede, zaten zamanın tokadını yemiş olan yaratıklara bir (umarım birden fazladır) tokat da biz atacagız. Üstelik bu tokadı bizim için daha eğlenceli kılacak bir silahımız var: Time Manipulation Device! (Zaman kurcalama aleti=))

Singularity fragmanı

Peki olay nedir?

194950 yılları arasında, karanlık soğuk savaş kışında, Sovyetler Birliğinin zalim lideri Stalin‘ in elinde iki büyük silah vardı… Biri uzun menzil füzeler diğeri ise atom bombası. Fakat zorla çalıştırılan işçiler atom bombasını taşıyacak güçte bir füze yapabilse bile, Stalin‘ in hala Amerika ve onun Stratejik Hava Komutanlığı(Bkz.: Strategic Air Command) ile yüzleşmek zorundaydı.

Stalin, sovyet üstünlüğünü ve güvenliğini sağlamak için, Amerika‘ ya karşı daha güçlü bir koza ihtiyacı olduğunu biliyordu. Sonra Kamçatka yarımadası yakınlarında ücra bir adada, bir keşif şansı elde etti: 99. Element!

Element 99, Stalinin yeni umudu haline geldi: Dengi olmayan yeni bir enerji kaynağı. Ne yazıkki bu yeni element beraberinde yeni bir kirlilik riski de getirmişti. Fakat bu, Stalin için Sovyet halkını ilerletmek için kabul edilebilir bir riskti.

21 Eylül 1950‘ de, projeyi bitirme tutkusu ve tüm güvenlik protokollerinin ihlali ile bir rus bilim adamı, Barisov, gücünü E99 dan alan bir cihazın tetikleyerek tüm adayı etkileyecek bir felakete neden oldu.Bundan sonra olanlar pek net değil. Fakat Stalin‘ in ölmeden önceki son emrinin Katorga12 nin karantinaya alınması olduğuyla ilgili belgeler var.

Bilgilere göre ada 2010‘ a kadar gizli kaldı. Fakat 2010‘ da adanın batısındaki mercanlarda aktiviteye rastlandığı bilgisi geldi…

Dünyanın Katorga12‘ de neler olduğunu bilmiyor. Adayla ilgili hiçbir kayıt yok. Dünyanın bir Çernobil(ya da daha kötüsünü) daha kaldıramayacağı düşünülüyor. Amerika‘ nın planı ada üzerinde gizli bir keşif uçuş yapmak ve bunu hemen yapmak!

Biraz hareket zamanı

Tabi ki işin içinde Amerika ve süper kahramanları olmasaydı şaşırırdık(çok yaşa Jack Bauer). Bu oyunda kahraman yine biziz ve elimize bir de zamanı kontrol edebildiğimiz garip cihazı tutuşturmuşlar. Bu cihaz sayesinde zamanın akışını değiştebilecek ve portallar açabileceğiz. Aynı zamanda oyunda ateşli silahlar da kullanabileceğiz. Bu özelliği TimeShift başta olmak üzere bir kaç oyunda daha kullandık fakat Singularity‘ nin daha ilginç vaatleri var. Mesela birşeyi tamamen çürüyünceye kadar yaşlandırmak ya da tamamen yıkılmış ve paslanmış bir köprüyü eski haline getirmek gibi.

Oyunda zaman kontrolü sadece aksiyon oyuncağı ya da bir silah değil aynı zamanda bulmacaları çözmemiz içinde bir araç olacak. Mesela bir su borusunu yaşlandırarak çürütüp patlamasına yol açıp yolumuzu kesen ateşi söndürebileceğiz. Yani bu zaman kontrol zamazingosu aynı zamanda oyunun işleyişi için de önemli özelliklere sahip.

Singularity E3 Gameplay videosu

Bu garip cihazın açıklanan özellikleri ise şu şekilde:

Revert: Zamanı nesneler ve insanlar üzerinde geri çevirmeye yarıyor. Yıkılmış bir köprüyü eski haline getirmek, bir cismi önceki pozisyonuna göndermek, patlamış bir varili kırılmadan önceki dolu haline getirmek gibi. Ne yazıkki bu gücü insanlar üzerinde kullanmak onları küçük çocuklara dönüştürmek yerine plesental bir yapıyla kaplıyor ve bu onların kendi tarafımıza çekebiliyoruz(Evet bence de garip). Upgrade edip daha zamanın etkilerini daha hızlı kullanabiliyoruz.

Age: Bu özellik bir nesneyi ya da insanı zaman içerisinde ileriye almamıza yarıyor. Düşmanların siper aldığı demirleri hatta kullandıkları kalkanlarını bile paslanana kadar yaşlandırabiliyoruz. Düşman üzerinde kullanmak ise onları sadece kemikleri kalana kadar yaşlandırıyor. Aynı şekilde upgrade edip zamanın etkilerini hızlandırabiliyoruz.

Statis: Bu özellikle cisimleri tutup zaman içerisinde dondurabiliyoruz. Half-Life 2 deki Gravity Gun gibi fakat bu özellik cisimleri tutmamıza değil onları tamamen durdurmamıza yarıyor. Mesela pimi çekilmiş bir bombayı patlamadan havada dondurabiliyoruz. Bu özelliği upgrade etmek daha ağır objeleri tutmamıza olanak tanıyor. Aşşağıda açıklanan Chronolight özelliğiyle kombine edip diğer zaman boyutlarından da objeleri yakalayabiliyoruz.

İmpulse: Bu özellik sayesinde çok güçlü bir enerji dalgası yollayarak cisimleri ya da insanları fırlatabiliyoruz. Upgrade edip güçsüz düşmanları öldürmek için de kullanabiliyoruz

Chronolight: Bu özellik sayesinde belirli alanlar için, diğer zaman periyodlarından cisimleri ya da mesajları alabiliyoruz.

Zaman bükme zamazingosu aynı zamanda bazı güç istasyonlarında gücünü katlayarak gemi ya da bir bina gibi çok daha büyük cisimleri eski haline getirmemize olanak tanıyacak.Raven Software aynı zamanda GameInformer röportajında oyunda canımızın zamanla yenilenmesi(health regeneration) özelliği yerine klasik Health Bar olacağını, bu sayede oyuncuların koşuşturmak yerine oyunu ve çevreyi keşfetmek için durması gerekeceğini söyledi.

Son olarak Singularity 2010‘ un ilk çegreğinde bizimle olacak. Umalım ki kendinden önceki oyunlardan daha fazla sunacak şeyi olsun. Aksi takdirde Singularity “Şampiyon Amerika” temalı ikinci bir TimeShift‘ ten farklı olmayacaktır(Aslında buda kulağa fena gelmiyor).

  • Yapımcı: Raven Software
  • Yayıncı: Activision
  • Platform: PC, Xbox360, PS3
  • Çıkış tarihi: 2010 İlk çeğrek
  • Motor: Unreal 3
  • Modlar: Singleplayer, Multiplayer

Oyundan bazı görüntüler…

(Büyük boyutta görmek için tıklayın)

Reklamlar

Entry filed under: Haberler. Tags: , , , , , , , , , , , , .

Patlamış iPhone? Cities XL

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Bağımsız Sinema Dergisi.
Pardus... Özgürlük İçin...

Kategoriler


%d blogcu bunu beğendi: