Opera 10 Ön İnceleme

Eylül 1, 2009 at 9:47 pm Yorum bırakın

Opera Software
Opera
10, geçen hafta resmi olarak açıklandı. Bu konuda biraz bilgisi olan herkesin tahmin edebileceği üzere 13 yıllık varoluş sürecinde masaüstü tarayıcıları arasından kendine pek önemli bir yer edindiği söylenemez. Şimdi ise RC (Release Candidate) sürümüyle yapılan testlerin sonucuna göre önceki versiyonlarda yapamadıklarını yapmayı başarmışlar mı, inceleyelim.

Öncelikle Opera 10, kullanıcısına gerçekten çok hızlı hissettiriyor (ilk defa Google Chrome kullanan birisinin hissettiği gibi). Tabi ki sadece öyle “hissettiriyor” da olabilir, neticede tarayıcı hız testleri henüz yapılmadı, fakat Opera 10’un, özellikle kaynak yoğunluğu fazla olan sayfalarda selefi 9.6’ya göre yaklaşık %40 daha hızlı olacağı açıklanmıştı. Eğer tarayıcı hızı konusunu önemsiyorsanız bir kez denemeniz tavsiye edilir.

Opera kullanmamış olan insanlar için pek farketmeyecek olsa da belirtmekte fayda var, Opera 10’da yeni bir renk sistemi kullanılmış. Arayüz ise oldukca güzel görünüyor ve “sezgisel” bir tasarıma sahip. Boyutları değiştirilerek thumbnail şeklinde önizlemelerin görülebileceği sekmeler yapılmış. Tıpkı 2007’de sunulan yaratıcı “Speed Dial” elementi gibi, diğer tarayıcılar tarafından kopyalanması oldukça beklenebilir bir durum.

Opera 10, yavaş bağlantılarda (zayıf Wi-Fi bağlantıları gibi) kullanıcı deneyimini daha da iyileştirmek için yeni Turbo özelliği, bug düzeltmeleri, kullanılabilirlik, web standartları geliştirmeleri, otomatik güncellemeler, entegre imla kontrolü ve eskisinden daha iyi bir Opera Mail ile geliyor. RC srümünde bulunmamasına rağmen belirtmek lazım ki Opera Unite ve yeni Carakan JavaScript motoru, JavaScript işlemlerini önceki opera versiyonlarından yaklaşık 2.5 kat daha hızlı gerçekleştirecek.

Bu yazıya yeni tarayıcı ile ilgili reklamının yapıldığı gibi çalıştığını söylemekten başka eklenecek çok fazla şey yok. Kim bilir, belki bu sürümle Opera’nın pastadan alacağı pay artabilir.

[TechCrunch]

Reklamlar

Entry filed under: Haberler. Tags: , , , .

Günlük işlerinizi sıkılmadan yapmanızı sağlayacak iPhone oyunu: Button FPS kontrol cihazı: GameGun

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Bağımsız Sinema Dergisi.
Pardus... Özgürlük İçin...

Kategoriler


%d blogcu bunu beğendi: