Laptop pil ömrünü uzatmak

Eylül 16, 2009 at 2:17 am Yorum bırakın

Benim laptopım hiçbir zaman pil konusunda verimli bir laptop olmadı. Son zamanlarda şarjı maksimum 1 saat kadar dayanabiliyordu(evet çok kötü kullandım). Bundan dolayı neredeyse hiç ev dışında kullanmadım. Eğer sağlıklı bir laptopınız varsa ve dışarda kullanıyorsanız deneyebilirsiniz, umarım bu ipuçları işinize yarar.

1. Düzenli olarak disk birleştirme yapın: Harddiskiniz ne kadar hızlı çalışırsa o kadar az enerji tüketir.

2. Ekranı karartın: Neredeyse tüm laptop ve netbooklar ekran karartma özelliğine sahip. Ekran aydınlatmasını düşürmek şarj üzerinde etkili olacaktır.

3. Arka planda çalışan programları kapatın: Bilgisayarınızda çalışan her program pile ayrı yük getirecektir. Özellikle Vista da bulunan Search İndexer gibi servisler daha fazla enerji harcanmasına ihtiyaç duyar. Servisleri ve başlangıçta otomatik açılan programları görmek ve kapatmak için Windows + R tuşuna bastıktan sonra msconfig yazarak ayarlarınızı yapabilirsiniz. Eğer bir bilginiz yoksa işinize yaramayan servisleri tespit etmek için ön araştırma faydalı olacaktır.

4. USB cihazları kullanmamaya çalışın: Mouse dahil tüm USB cihazlar fazladan enerji tüketir. Mümkün olduğunca az cihaz bağlamaya çalışın. Özellikle harici harddisk kullanıyorsanız kullanmadığınız zamanlarda kapatın ya da çıkarın.

5. Daha fazla RAM ekleyin: Normalde daha fazla RAM eklemek daha çok enerji tüketimine yol açar. Sadece fazla RAM gerektiren uygulamalar kullanıyorsanız etkili olacaktır.

6. CD/DVD kullanmak yerine sanal sürücü kullanın: Harddisklere kıyasla CD ve DVD sürücüler daha fazla enerji tüketir. Bundan dolayı mümkün olduğunda sanal sürücü kullanmanız daha faydalı olacaktır.

7. Pil bağlantı noktalarını temiz tutun: Pilin metal parçalarını mutlaka temizleyin. Alkolle hafifçe ıslatılmış bir bezle temizleyebilirsiniz. Bu işlem enerji akışını daha etkili yapacaktır.

8. Pilinize iyi bakın: Şarj edilmiş pilinizi uzun süre inaktif bırakmayın. En azından 2 haftada bir kullanın. Li-On pilleri kesinlikle tamamen bitene kadar kullanmayın.

9. Uykuya almak yerine Hazırda Bekletin: Hazırda Beklet(Hibernate) seçeneği kapatırken RAMdeki bilgileri Harddiske kaydeder ve bilgisayarı kapatır. Açtığınız zaman kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

10.Isıyı düşük tutmaya çalışın: Laptopınız soğukken daha etkili ve daha az enerji tüketerek çalışır. Hava girişlerini ve çıkışlarını düzenli olarak temizleyin. Hava girişleri alt kısımdaysa yumuşak zeminlerde kullanmaktan ve hava girişlerini kapatmaktan kaçının.

11. Güç seçeneklerini ayarlayın: Denetim masasında güç seçeneklerine girerek güç tasarrufu modunu ayarlayın. Eğer bazı noktalarda bu seçenekler işinize yaramıyorsa gelişmiş ayarlardan ihtiyacınıza göre değiştirebilirsiniz.

12. Aynı anda birden fazla iş yapmayın: Bir program ile uğraşırken diğer programın arka planda çalışmasına izin vermeyin. Kullanmadığınızda kapatın, kullanacağınız zaman tekrar açın.

13. Beklentilerinizi düşürün: Oyun oynamak ya da DVD izlemek şarjın kısa sürede bitmesine yol açacaktır. Şarj imkanınız yoksa önceliklerinizi iyi belirleyin.

14. Laptop alırken güç özelliklerine dikkat edin: Yeni ürünler güç tüketimi konusunda çok daha verimli olacaktır. Eğer yeni bir laptop alacaksanız iyi bir araştırma faydalı olacaktır.

15. Pillerinizin tembelleşmesini önleyin: Eğer eski bir laptopınız varsa pillerini kısmen kullanmak ve sık şarj etmek maksimum şarj seviyesinin düşmesine sebep olabilir. En azından haftada bir tamamen bitirin ve tamamen şarj edin(Li-On piller dışında).

16. Auto-save özelliğini kapatın: Word ve Excel gibi programlar kullanıyorsanız Autosave özelliğini biliyorsunuzdur. Güzel bir özellik fakat belirle aralıklarla harddiskinizi kullandığı için bu özelliği kapatmak enerji tüketimi konusunda faydalı olabilir.

17. Ekran kartı kullanımını düşürün: Yüksek kapasiteli ekran kartları neredeyse Harddiskler kadar enerji tüketebildiğinden ekran kartı kullanımını azaltmak faydalı olacaktır. Ekran kartı sürücülerini kapatabilir, çözünürlüğü düşürebilirsiniz. Vista ve Windows 7′ nin Aero özelliğini kapatmak da faydalı olabilir.

Kaynak: [FriedBeef]

Reklamlar

Entry filed under: İpuçları. Tags: , , , , , , , .

Islanan cep telefonu ve diğer elektronikleri kurtarmak Red Epic + Megan Fox + Super HD = Heaven is a place on earth

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Bağımsız Sinema Dergisi.
Pardus... Özgürlük İçin...

Kategoriler


%d blogcu bunu beğendi: