HDMI Nedir

Kasım 1, 2009 at 12:16 am Yorum bırakın

https://i0.wp.com/i595.photobucket.com/albums/tt36/hepatitb/Untitled-5.jpg

HDMI ya da tam adıyla High Definition Multimedia Interface (Türkçe: Yüksek tanımlı çokluortam arayüzü). 2003 yılında ses (audio) ve görüntü (video) verilerini sıkıştırılmadan dijital olarak aktarmak için geliştirilmiş bir arabirimdir. HDMI; blu-ray disk çalar, HD-DVD disk çalar, bilgisayar, oyun konsolu, dijital uydu alıcısı gibi cihazları uyumlu ses ve görüntü cihazlarına (ör. “HD Ready” LCD televizyon) bağlar. 2006 yılında HDTV kameralar ve dijital fotoğraf makinelerinde de görülmeye başlamıştır.

https://i0.wp.com/www.baranbilgisayar.com.tr/content_files/prd_images/kablo/hdmi_hdmib.jpg
RF(koaksiyel kablo), composite video, component video, S-Video, SCART, VGA gibi analog görüntü arayüz standartları ile DVI gibi dijital arayüz standartlarına alternatif olarak telif haklarını güvence altına almayı amaçlayan ve erişim kontrolü sağlayan DRM (Digital Rights Management) teknolojisini beraberinde getirmektedir. DVI ile geri uyumlu olup, ek olarak ses de taşımaktadır.
https://i1.wp.com/upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/48/HDMI_Connector_Pinout.svg/250px-HDMI_Connector_Pinout.svg.png
Piyasaya sürülen ilk HDMI bilesenli cihazı Pioneer üretildi. Örnek Modeller Pioneer DV-668AV DVD Oynatıcı ve Pioneer PDP-434HDE plasma televizyon.

HDMI standart, gelişmiş ve yüksek tanımlı video ile çok kanallı ses sinyallerinin tek kablo üzerinden taşınmasını destekler. DVB (-T,-S,-C) ve ATSC gibi MPEG sıkıştırma yapılmış video verisinin akışını tanımlayan dijital TV standartlardan bağımsızdır. Bu tür veriler bir dekoder ile tamamen çözülmüş (sıkıştırılmamış video) olarak HDMI çıkışına yönlendirilir.

Cihazlar farklı sürümlere (ör. 1.0 veya 1.3) göre üretilmektedirler. Tüm sürümler aynı kabloları kullanmakla beraber veri aktarım kabiliyetleri farklılık gösterir. Örneğin ilk sürüm 1080p60 desteğine sahipken 1.3 sürümü 340MHz band genişliği ile WQXGA(2560×1600) desteğine sahiptir.

HDMI aynı zamanda 8-kanal, 192KHz, 24-bit sıkıştırılmamış ses desteği ile beraber Dolby Digital ve DTS desteğine de sahiptir. Sürüm 1.3 ile beraber Dolby TrueHD ve DTS-HD Master Audio gibi kayıpsız sıkıştırma yöntemleri de desteklenmeye başlamıştır.HDMI dijital video (DVI-D veya DVI-I) taşıyan DVI arayüzü ile uyumludur. Bu arayüz (DVI) birçok bilgisayar ve ekran kartında kullanılmaktadır. Yani DVI-D çıkışı olan bir cihaz uygun adaptör veya kablo ile HDMI girişi olan bir monitöre bağlanabilir. Ancak ses bağlantısı veya uzaktan kumanda fonksiyonları mümkün olmayacaktır.

Hitachi, Matsushita Electric Industrial (Panasonic/National/Quasar), Philips, Sony, Thomson (RCA), Toshiba,
ve Silicon Image gibi üretici firmalar HDMI için destek vermektedirler.

Özellikleri

https://i2.wp.com/www.techpin.com/wp-content/uploads/2008/09/hdmi-port.jpgStandart ile beraber protokol, elektriksel karakteristik, kablo ve konnektör için mekanik ve elektriksel özellikler tanımlanmıştır.

Konnektör

https://i2.wp.com/www.irishlcd.ie/CABLES/VIVANCO/HDMI%20AV523004.jpg
Her biri farklı alanlara hitap eden 3 farklı konnektör tanımlanmıştır.

  • Tip-A konnektör 19 pin’lidir. 13.9mm genişliğinde ve 4.45mm yüksekliğindedir. Elektriksel olarak tek-hatlı DVI-D ile uyumludur.
  • Tip-B daha yüksek çözünürlükleri (ör. WQSXGA (3200×2048)) destekler ve 29 pin’lidir. Çift-hatlı DVI-D ile elektriksel olarak uyumludur. 21.2mm genişliğe sahiptir.
  • Tip-C taşınabilir cihazlar için tasarlanmıştır. Tip-A gibi 19 pin’lidir ama boyutları daha küçüktür.

Kablo

https://i1.wp.com/www.supplierlist.com/photo_images/105830/HDMI_FLAT_CABLEHDMI_CableVga_To_Vga_Cable.jpgHDMI teknolojisi standart bakır kabloları kullanmak üzere tasarlanmıştır. Standart gerekli performansı tanımlamakla beraber kablo uzunluğunda herhangi bir kısıtlama belirtmemiştir.

Karşılaştırmalı HDMI tarihçesi

https://i0.wp.com/i595.photobucket.com/albums/tt36/hepatitb/Untitled-4.jpg

Grafiğe tıklayarak büyütebilirsiniz.

HDMI 1.4 ile ilgili bilmeniz gerekenler

Yeni HDMI 1.4 standardıyla uyumlu cihazlar 2010 yılında geliyor. HDMI arabiriminin gelecek nesli HDMI Licensing Consortium’un onayını taşıyor ve hiç de küçük bir adım değil. Entegre veri bağlantısı ve 3D desteği başta olmak üzere işte HDMI 1.4

HDMI 1.4 entegre Ethernet kanalına sahip

Ethernet Cable on Blue Sky by HilaryQuinn.Bu yeni HDMI standardı iki yönlü IP veri kanalı ekleyerek cihazların 100Mbps yani tam hızlı Ethernet bağlantısı kurmasını sağlıyor. Ayrı bir Ethernet kablosuna gerek kalmıyor.Bu sayede HDMI kablosuyla internet bağlantısı da mümkün hale geliyor ve oturma odalarındaki kablo karmaşası azalıyor. Ev sinema sistemiyle internet üzerinden video izlemek, gelecekte standart hale gelecek.

Yüksek çözünürlük

https://i0.wp.com/farm3.static.flickr.com/2578/3955301500_759b90a5c8.jpgDual-stream 1080p 3D desteği
HDMI 1.4 birden fazla 3D formatı tanımlıyor. Bu sayede HDMI destekli cihazlar frame alternative, line alternative ve field alternative, side by side, 2D plus depth metotlarından faydalanabilecek ve uyumluluk sorunu yaşatmayacak. Bu yeni standart 1080p çözünürlüğe kadar 3D görüntüyü dual-stream olarak aktarabilecek. 3D TV geleceğin standardı olmayı başarırsa HDMI 1.4 standardı da daha en başından bunu destekleyerek iyi bir iş başarmış olacak.Sadece TV de değil, 3D bağlantı PC ve PS3’teki 3D oyunlar için de deneniyor ve HDMI 1.4 bilgisayarlarımızda da geçerli bir standart olabilir.

HDMI 1.4 uç noktada yüksek çözünürlük destekliyor
https://i0.wp.com/static.shiftdelete.net/img/article/3D_011250861169.jpgHDMI 1.4 4K ve 2K çözünürlük destekliyor. Bu da etkin olarak 1080p‘nin dört katı çözünürlük demek. Bu sayede HDMI 1.4 mevcut dijital sinema sistemleriyle aynı çözünürlüğü destekleyebiliyor.HDMI 1.4‘ün desteklediği standartlar arasında 3840 x 2160 piksel çözünürlükte 24Hz, 25Hz ve 30Hz; 4096 x 2160 piksel çözünürlükte 24Hz yer alıyor.

Yeni Audio Return Channel

HDMI.org’a göre “Televizyonun dahili bir içerik kaynağına sahip olduğu durumlarda” Türkçeye çevirirsek dahili uydu alıcı veya DVD oynatıcı takılıysa, “Audio Return Channel sayesinde televizyon A/V alıcıya HDMI kablosu ile ses yollayabilecek” yani ekstra bir kabloya gerek olmayacak.

Daha çok renk standardı desteği

https://i2.wp.com/farm2.static.flickr.com/1413/840084501_48963f1b6e_m.jpgHDMI 1.4′te yer alan renk standartları arasında sYCC601, Adobe RGB, Adobe YCC601 yer alıyor.Bu sayede renkler daha doğru gösterilebilecek. Hem televizyon izlerken, hem de televizyon ekranından fotoğraf albümlerine bakılırken yararlı bir özellik.

Micro Connector

https://i2.wp.com/www.hdmi.org/images/hdmi_1_4/micro_w_coin_250.jpgHDMI 1.4 iki yeni bağlantı seçeneğine sahip
İlk yeni HDMI formatı Micro Connector, cep telefonları, dijital kameralar ve taşınabilir medya oynatıcılarla bağlantı sağlanması için tasarlanmış. Type D olarak belirlenen Micro Connector, orijinal HDMI bağlantısının 19 pinlik ara yüzüne sahip.HDMI 1.4 standardı aynı zamanda Type E otomatik bağlantı sistemini tanımıyor. Bu da bir araçta HD içerik paylaşımında kullanılmasına yarıyor.

HDMI 1.4 hali hazırda mevcut olan HDMI cihazlarda çalışmayacak
HDMI.org‘un resmi açıklamasına göre HDMI 1.4‘teki özelliklerin kullanılması yeni bir HDMI çip gerektirecek. Bu yüzden firmware güncellemesiyle HDMI 1.4’ün eski cihazlarda kullanıma açık hale getirilmesi imkansız. Mevcut 720p ve 1080p HD TV kullanılmaya uzun süre devam edecek be HDMI 1.3 standardı bunlar için yeterli olacak. 3D TV‘ye geçişe daha çok vakit var ve Ethernet bağlantısı da pek çok cihazda gelmeye başladı.

3D HDTV ve masraflar

Yeni bir HD TV satın almak gerekecek
HDMI 1.4, 4K ve 2K çözünürlüğe ve 3D‘ye destek sunsa da günümüzün 1080p HD televizyonları bu kadar yüksek çözünürlükte görüntü sunamıyor. İşte bu yüzden HDTV‘nin ve 3D TV‘nin yeni nimetlerinden faydalanmak için yeni bir televizyon gerekecek.

Yeni HDMI kablolar almak gerekecek
Yeni kablo türleri tüketicilerin kafasını karıştırabilir. Farklı amaçlar için farklı HDMI 1.4 kablolar gerekecek. Standart HDMI kablosu Ethernet dahil gelecek ve 720p/1080i destekleyecek, High Speed HDMI kablosu ise 1080p, Deep Color ve 3D destekleyecek, otomobiller için ise araç içi video dağıtan ayrı bir kablo olacak. Bu kablolar pek de ucuz olmayacak.

HDMI 1.4 kullanan cihazları 2010’un ortalarına kadar görmeyeceğiz
https://i2.wp.com/www.lcdspec.com/web/wp-content/uploads/2009/07/hdmi_1-4-1.jpgGelecek yılın tüketici elektroniği fuarlarında yeni HDMI 1.4 destekli cihazlar görebileceğiz. Belki de Berlin’deki IFA‘da beklenenden daha çok HDMI 1.4 cihaz tanıtılır. NXG, Black Pearl Series HDMI 1.4 kablosunu tanıttı bile, ama bunu takacak uygun bir cihaz henüz ortada yok. Her halükarda gelecek yılın ortalarında ve daha sonrasında HDMI 1.4 yaygınlaşmaya başlayacak.

Derleme scotty kusra bakma;)

Reklamlar

Entry filed under: Haberler. Tags: , , , , , , , , , , , .

Asus’dan USB 3.0 için PCi kartı MacHeist NanoBundle: 6 adet bedava Mac yazılımı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Bağımsız Sinema Dergisi.
Pardus... Özgürlük İçin...

Kategoriler


%d blogcu bunu beğendi: