Sabit Diskinizi tamamiyle silin

Kasım 21, 2009 at 8:26 pm Yorum bırakın

Sabit diskinizdeki dosyaların tamamiyle silinmesine yarayan programlar ile başka kişiler tarafından bilgilerinize ulaşmasını engellemek için yapmanız gerekenler hakkında bir rehber hazırladık.

Şuanda piyasada satılmakta olan ikinci el sabit disklerdeki verilerin %40’ı kolayca geri yüklenebilir durumdadır.Bu da satmış olduğunuz sabit diskinizin içersindeki verilere bir başkası tarafından ulaşmak demek oluyor.New York’lu firma Kessler International‘ın açıklamasına göre “İnternet üzerinde satılan ikinci el sabit disklerin çoğunda sildiğimizi sandığımız dosyalar sonradan çeşitli programlar ile geri döndürülebilmektedir.” Bu şok edici ifade veri kurtarma oranının %40 ila %100 arasında değiştiği de görülmekte.Bu verilerin içersinde; kredi kartı ve banka bilgileri, fotoğraf, video ve kişisel kayıtlar bulunmaktadır.

Kessler International şirketinin incelediği bir çok diskte kullanıcılara ait özel bilgilere rastlanmıştır.Firmanın CEO’su Michael Kessler‘ın yaptığı bir açıklamada; “Piyasadaki bir çok diski inceledik, örneğin bilgisayar kullanmasını fazla bilmeyen ve internete girip sörf yapan bir kullanıcının sabit diskinde bir çok ayak fotoğrafı bulmuştuk.Sanıyorum bu kullanıcı ayak fetişti ve ayrıca kullanıcıya ait adres ve isim bilgileri de sabit diskin içerside bulunmakta.Bu kullanıcı için hem utanç verici bir durum hem de diski inceleyen ve verileri kurtaran kişinin kullanıcıya şantaj yapması olası.”

Dosya Silme Prensibleri

Veri güvenliğinin ilk adımı verilerin nasıl saklanması ve nasıl silinmesi gerektiğini anlamaktır.Bir çok kullanıcı bilgisayarından sildikleri verilerin gittiğini sanırlar, ama aslında geçici olarak -üzerine başka veri yazılana kadar- silinirler.İşletim sistemleri bu gibi silmeleri  sadece küçük bir işaret ile işaretler.Dosya böylece geçici olarak silinmiş olur taki üzerine başka bir veri yazılana dek.Daha detaya inersek, sütunlar ile ayrılmış düzenin baş ve sonuna işaret koyarak arasında bulunan yeri yani oradaki veriyi silindi komutu vermek.

Güvenli Dosya Silme ve Üzerine Yazma

Disk üzerine tekrardan yazma güvenlik açısından diskte bulunan dosyaların kurtarılması ve kötü amaçlar için kullanılmasını büyük oranda engelleyen bir yöntemdir.Gutmann metodu diye bilinen tekrardan üzerine veri yazma; Gutmann ve Colin Plumb tarafından 90’lı yıllarda geliştirilen silme methotu endüstriyel standart olarak kabul edilmiştir.

Silme işlemlerine ve kullanılacağı yere göre bir çok program aynı amaca hizmet etse de kullanılan method ile birbirlerinden ayrılıyorlar.

Bütünüyle Sabit Disk Silme

  • Darik’s Boot and Nuke: Açık kaynak kodlu sabit disk programı olan Darik’s Boot and Nuke silme methodlarında geniş seçenek sunmakta.

Seçilen Dosyaları Silme

  • Wipe File: Portatif uygulamalardan olan Wipe File, üzerine yazmak veya silmek istediğiniz dosya demetini seçmenize olanak tanır, geri kalan kısımlar güvenle saklanır.
  • DeleteOnClick: Windows ile entegre çalışması ve sağ tıklama ile güvenli silme özelliği DeleteOnClick ‘ı kolay kullanımı açısından seçilebilir kılıyor.
  • Eraser: Güvenli bir şekilde tek tek dosyaları silmeye ek olarak programlanabilir özelliği ile Windows’un gereksiz atıl dosyalarını da ortadan kaldırmasına yardımcı oluyor.
  • Permanent Eraser: Mac için de geliştirilen programların başında “güvenli çöp kutusu  silme” bulunuyor.
  • Wipe Package from Ubuntu UnleashedLinux için güvenli dosya silme programı olan Wipe Package sağ tıklama ile birden çok katmanlı güvenli dosya silme özelliği ile DeleteOnClick programını anımsatıyor.

Eğer sabit diskinizi satıcaksanız veya değerli bilgilerinizin başka ellere geçmesini engellemek istiyorsanız bu tarz programlarla belgelerinizi tamamiyle silip ilerde sizi sıkıntıya sokacak olayları baştan engellemiş olursunuz.

Reklamlar

Entry filed under: 1, İpuçları. Tags: , , , , , , , , .

Proforma: 3 Boyutlu Tarayıcı Contra Yeniden

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Bağımsız Sinema Dergisi.
Pardus... Özgürlük İçin...

Kategoriler


%d blogcu bunu beğendi: